Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Biomasa Partner: Jaki kocioł wybrać - na ekogroszek czy na pellet?

Takie pytanie stawia sobie wielu właścicieli budynków. Poznaj wady zalety obu paliw z uwzględnieniem kryteriów ceny, kaloryczności, pochodnych spalania, wpływu procesu spalania na jakość powietrza oraz wygody użytkowania obu rodzajów kotłów.

Biomasa Partner: Jaki kocioł wybrać - na ekogroszek czy na pellet?
Biomasa Partner Group Pellet i brykiet drzewny - paliwa ekologiczne
www.biomasapartner.pl
Biomasa Partner Group Pellet i brykiet drzewny - paliwa ekologiczne
Dane kontaktowe:
63 245 59 29
Modła Kolonia 5d, 62-571 Stare Miasto

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakie paliwo wybrać - pellet czy ekogroszek?

Pellet i ekogroszek kosztują tyle samo

KALORYCZNOŚĆ PALIWA

Węgiel spalany jest najczęściej w przestarzałych kotłach. Rynek urządzeń grzewczych nie dysponuje jeszcze kotłami na węgiel z pełną automatyką. Tylko urządzenia z automatycznym sterowaniem zapalania, wygaszania oraz dopływu powietrza, umożliwiają racjonalne spalanie paliwa w zależności od zapotrzebowania na ciepło.

Kaloryczność pelletu porównywalna do kaloryczności węgla

Takie innowacje zostały wprowadzone w kotłach na biomasę, w tym pellet – dzięki czemu urządzenie samo dopasowuje proces spalania do aktualnej temperatury otoczenia. W rezultacie, pomimo niższej kaloryczności pelletu, uzyskujemy dobry efekt ekonomiczny.

Nowoczesny, automatyczny kocioł na biomasę ograniczy wydatki na zakup opału.

ILOŚĆ POPIOŁU

Spalony pellet to mniej popiołu niż spalony ekogroszek

Podczas spalania tony węgla wytwarzane jest 150 kg popiołu. Pellet Certyfikowany Din Plus /En Plus A1spala się prawie bezpopiołowo – z tony tego materiału wyodrębnia się 30 razy mniej popiołu, niż z węgla (tylko 5 kg).

WYKORZYSTANIE POPIOŁU Z EKOGROSZKU LUB PELLETU

Popiół z ekogroszku jest uciążliwym odpadem komunalnym, który specjalnie zagospodarować - to dodatkowe koszty.

Popiół z certyfikowanego pelletu Din Plus/ En Plus A1 jest ekologiczny i można go zastosować jako naturalny nawóz w ogrodzie czy też na trawniku.

Popiół z certyfikowanego pelletu Din Plus/ En Plus A1 jest ekologiczny i można go zastosować jako naturalny nawóz w ogrodzie czy też na trawniku.

ZACHOWANA CZYSTOŚĆ POWIETRZA W WYNIKU SPALANIA PELLETU

Kotły na biomasę wygrywają w kategorii bezpieczeństwa ekologicznego

Kotły na biomasę wygrywają w kategorii bezpieczeństwa ekologicznego. Innowacyjne kotły 5 klasy sprawności energetycznej gwarantują niską emisję spalin do atmosfery.

Większość dostępnych na rynku kotłów na ekogroszek to urządzenia 3 klasy, według polskiej normy EN 305 -5: 2012, o niskiej efektywności spalania i wysokiej emisji substancji toksycznych do atmosfery.

Biomasa (pellet) podczas spalania emituje bardzo mało dwutlenku węgla do atmosfery

Podczas spalania biomasy, w tym pelletu, do atmosfery uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile zostało zużyte przez rośliny podczas procesów fotosyntezy. W związku z tym, spalanie biomasy nie przyczynia się do powiększania tzw. dziury ozonowej.

KOMFORT UŻYTKOWANIA KOTŁÓW NA PELLET

1. Czystość pomieszczenia

Czystość kotłowni z kotłem na pellet

Nowoczesny kocioł na pellety może być zainstalowany w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią, np. w garażu, czy warsztacie.

Zachowanie czystości jest możliwe dzięki wyeliminowaniu pylenia, czego nie da się osiągnąć w kotłowniach na węgiel. W peletowej kotłowni pachnie drewnem, w węglowej – siarką (podczas spalania węgla powstaje dwutlenek siarki, przyczyna kwaśnych deszczów).

2. NADZOROWANIE PRACY KOTŁA

Nadzorowanie pracy kotła

Kocioł na pellet nowej generacji sam się rozpala i gaśnie, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Po odpowiednim zaprogramowaniu nie musimy się martwić dokładaniem do ognia, aż do wyczerpania zapasu paliwa w zasobniku.

Do kotła na ekogroszek jesteśmy "uwiązani" – jego pracę musimy ciągle dozorować, co jest dość ciężką i "brudną" robotą

DOSTĘPNOŚĆ PALIWA

Węgiel należy do nieodnawialnych źródeł energii, jego ilość jest ograniczona, dlatego trzeba umiejętnie i rozsądnie gospodarować jego zasobami. Biomasa jest paliwem odnawialnym – jej zasoby odradzają się poprzez stały wzrost roślin.

Cenowo oba sposoby ogrzewania domu są do siebie zbliżone. Jednak nowoczesne podejście do tematu, uwzględniające troskę o czystość powietrza oraz komfort użytkowania urządzenia ( spokój jest bezcenny), przemawiają za nowoczesnym kotłem na pellet.

Przykład kalkulacji

Przykład kalkulacji użytkowania kotłów na różne paliwa stałe

Założenia do obliczeń: Węgiel kamienny 28MJ/kg w cenie 750zł/t, spalany w kotle zasypowym o mocy 6kW ze sprawnością średnią 45% Ekogroszek 28MJ/kg w cenie 900zł/t, spalany w kotle podajnikowym o mocy 10kW ze sprawnością średnią 65% Pellet 19MJ/kg w cenie 900zł/t, spalany w kotle na pellet o mocy 10kW ze sprawnością średnią 80%. Jedna roboczogodzina - 10 zł.

Wywóz popiołu przy kotle zasypowym i podajnikowym - 360 zł. Koszt ogrzewania obliczony dla domu o powierzchni ogrzewanej 140m2 i rocznym zużyciu ciepła do ogrzewania 7000kWh.

Okres eksploatacji - 1 rok.

WYBÓR JEST PROSTY - TYLKO KOCIOŁ NA PELLET

Wybór padł na kocioł opalany pelletem

źródło i zdjęcia: Biomasa Partner