Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak przygotować okna na nadejście zimy?

Chociaż możemy jeszcze cieszyć się dodatnimi temperaturami  i promieniami słońca, to już niedługo nadejdzie chłodna część roku. Jesień to ostatni moment na przygotowanie okien do zimy. Dzięki prostym zabiegom przetrwają one opady śniegu czy srogi mróz.

Jak przygotować okna na nadejście zimy?
Zima to pora roku, która może być dla naszych okien najgroźniejsza. Ostry wiatr, obfite opady śniegu i niskie temperatury mogą bowiem niekorzystnie wpłynąć na ich elementy. Nie musi jednak tak być, jeśli poświęcimy chwilę na konserwację stolarki. Wystarczą trzy kroki, aby wiosną nie liczyć strat związanych z uszkodzeniem okien. Od czego zatem powinniśmy zacząć?

Krok pierwszy – mycie okien

Przygotowanie okien do zimy dobrze jest zacząć od ich dokładnego umycia. Nie należy tego robić przy silnym słońcu, wówczas bowiem woda szybciej wysycha i na szybach mogą pozostać trudne do usunięcia smugi. Lepiej też myć okna, kiedy na zewnątrz jest dość ciepło, gdyż przy niskich temperaturach szkło staje się bardziej kruche.

Przed myciem szyb powinniśmy wybrać odpowiedni środek – najlepiej zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu płyny. Znajdziemy je w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że do umycia okien wystarczy mała ilość preparatu. Bardzo ważny jest wybór ściereczki do mycia szyb. Powinna być ona miękka i bez szwów.

Przy myciu profili PVC należy ostrożnie wybrać płyn – nie może on zawierać agresywnych substancji chemicznych, rozpuszczalników, ani środków ściernych. Jeśli użyjemy zbyt silnego środka, możemy uszkodzić okno. Niektóre związki chemiczne mogą bowiem spowodować przebarwienia lub zarysować profil PVC. Bezpiecznym rozwiązaniem jest preparat do mycia okien lub zwykły płyn do naczyń – mówi Jarosław Rudka, Kierownik Działu Jakości OKNOPLAST.  

Krok drugi – stan techniczny

Czyste okna powinniśmy dokładnie obejrzeć, aby ocenić ich stan techniczny. Na początek warto sprawdzić, czy wszystkie ruchome części działają prawidłowo. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera, zamyka lub jest nieszczelne, powinniśmy wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta stolarki. Pamiętajmy,  że nieszczelne okna zimą znacznie zwiększą nasze rachunki za ogrzewanie
– mówi Jarosław Rudka z OKNOPLAST.

Gdy ruchome elementy zostaną już odpowiednio ustawione, należy je zabezpieczyć. Powinniśmy nasmarować zawiasy oraz ruchome części okuć według zaleceń producenta. W tym celu najlepiej wykorzystać wazelinę techniczną lub smary na bazie silikonu, bowiem zawarty  w nich rozpuszczalnik odparowuje. Do takiej warstwy nie przykleja się kurz, co ułatwia utrzymanie okna w czystości – mówi Jarosław Rudka z OKNOPLAST.

Krok trzeci – odpowiednie uszczelki

Szczególnie narażonym elementem naszych okien podczas zimy są uszczelki. Dlatego przed zakupem stolarki warto sprawdzić ich jakość. OKNOPLAST montuje w swoich oknach uszczelki z materiału EPDM, odpornego na działanie czynników atmosferycznych.

Uszczelki również należy konserwować przed zimą. Warto użyć do tego smarów silikonowych lub wazeliny technicznej. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić uszczelkom w dole ramy – są one bowiem najbardziej narażone na zniszczenia i zabrudzenia – mówi Jarosław Rudka z OKNOPLAST.

Konserwacja okien nie jest trudną sprawą i warto poświęcić trochę czasu na jej przeprowadzenie, szczególnie przed zimą. Dobrze zabezpieczona stolarka będzie chroniła nasz dom przez mroźnym powietrzem, a nas przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Źródło: OKNOPLAST

Więcej