Porady

Roto: 5 elementów, które wpływają na energooszczędność

19.02.2016

Energooszczędne okna i drzwi powinny być szczelne w miejscach, gdzie zimne powietrze najłatwiej przenika do wnętrza. Oprócz tego trzeba zadbać o to, by nie tracić ciepła podczas codziennej eksploatacji.

 Niski próg Roto Eifel z uszczelnieniem progowym Texel. Podczas zamykania drzwi zostaną automatycznie uszczelnione na całej szerokości. Foto RotoOd standardu energetycznego zależy, jak dużo ciepła będzie uciekać z domu zimą i jak wysokie będą opłaty za jego ogrzewanie. To największy "pożeracz" naszych pieniędzy. Oprócz solidnego ocieplenia domu dużo uwagi poświęcamy więc na wybór okien i drzwi, które powinny być szczelne i mieć jak najlepsze parametry cieplne. Jednocześnie niezbędne jest nam świeże powietrze, ponieważ od niego zależy nasze dobre samopoczucie. Te pozornie dwie wykluczające się funkcje da się pogodzić. Oto elementy Roto, które poprawią bilans energetyczny okien i drzwi, a jednocześnie zapewnią wietrzenie pomieszczeń bez strat ciepła. To przełoży się na mniejsze zużycie energii i niższe rachunki za ogrzewanie.

Ciepły próg

Progi do drzwi wejściowych (oraz balkonowych) Roto Eifel są nie tylko niskie, ale także energooszczędne. To kompleksowe rozwiązanie obejmuje kilka elementów. Próg jest zbudowany z tworzywa i wykończony aluminiowym elementem. Część z tworzywa jest zbudowana z komór wypełnionych jednym z najlepszych izolatorów – powietrzem.


Rozkład izoterm wokół niskiego progu Roto Eifel z uszczelką Texel potwierdza, że temperatura w pomieszczeniu znacznie przewyższa punkt rosy (9,3°C) oraz temperaturę sprzyjającą tworzeniu się grzyba (12,6°C). Foto RotoDlatego to ona stanowi barierę dla ciepła. Dodatkowo, izolacyjność progu zwiększa się przez poszerzenie w postaci profilu z PVC z komorami powietrznymi i dwiema uszczelkami (stałą szczotkową i automatycznie wysuwaną silikonową BKV Texel).

Taka konstrukcja zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed ucieczką ciepła. Najlepiej widać to na rozkładzie izoterm i temperatury powierzchni wokół progu wewnątrz domu. Jest ona wyższa niż punkt rosy (skrapla się wówczas para wodna, powodując zawilgocenie) i wyższa od temperatury sprzyjającej rozwojowi pleśni.

Zamki listwowe

Wielopunktowy zamek listwowy Roto Safe zapewnia równomierny docisk skrzydła do ościeżnicy na całej wysokości, zapobiega ucieczce ciepła. Foto RotoW domu zostanie więcej ciepła, gdy zamontujemy wielopunktowe zamki listwowe Roto Safe. Składają się one z zamka głównego, dodatkowych rygli i elementów na ościeżnicy. Standardowo zapewniają one ryglowanie w 3 punktach, ale może być ich więcej. Najskuteczniejsze pod względem energooszczędności jest ryglowanie za pomocą bolców i wyprofilowanych klinowo haków. Zapewniają one silny docisk skrzydła do ościeżnicy na całej wysokości drzwi – nawet 3-metrowych - w kilku punktach równocześnie. Po stronie zawiasów zabezpieczenie antywyważeniowe drzwi gwarantuje dodatkowe doszczelnienie i ochronę. Szczelne połączenie skrzydła i ościeżnicy zmniejsza straty ciepła i wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.

Okna? Ukryte zawiasy!

Okucie Roto NT Designo. Zmniejszają straty ciepła w oknach z drewna, PVC i aluminium. Foto RotoDzięki całkowicie ukrytym w ościeżnicy zawiasom okna mają estetyczniejszy wygląd. To nie jedyna zasługa okuć Roto NT Designo. Konstrukcja okna z ich zastosowaniem umożliwia ułożenie uszczelki na całym obwodzie skrzydła bez przerywania jej ciągłości. Dzięki temu nie jest ona zniekształcona i szczelnie przylega ona do ościeżnicy także w miejscu zawiasów. Powoduje to, że w tym miejscu nie tworzy się mostek termiczny, a straty ciepła w tym obszarze są o 10% ciepła mniejsze niż w oknach standardowych.

Czujnik MTS

Wizualizacja okna z czujnikiem Roto MTS.  Po lewej: okno zamknięte, grzejnik jest włączony, ogrzewa pomieszczenie. Po prawej: okno uchylone, grzejnik jest wyłączony, czujnik sterujący termostatem odcina dopływ ciepłej wody. Foto RotoEnergooszczędności sprzyja racjonalne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Gdy otwieramy okno, grzejniki i klimatyzatory powinniśmy włączyć. Każde takie otwarcie ma konsekwencje w postaci wyższych rachunków. Doskonałym rozwiązaniem jest czujnik MTS, który podłącza się do termostatu. Gdy okno zostanie otwarte, automatycznie wyłączy grzejnik lub klimatyzator. Po zamknięciu – ponownie uruchomi urządzenia.

Automatyczne wietrzenie

Napęd Roto E-Tec Drive automatycznie otworzy okno tylko na czas niezbędny do przewietrzenia wnętrza, a następnie bezpiecznie je zarygluje. Foto RotoNawet w energooszczędnych domach trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez wietrzenia pomieszczeń, zwłaszcza kuchni i łazienki. Często jednak hamuje nas przed otwieraniem okien strach, że zapomnimy je zamknąć zanim pomieszczenie się wyziębi. Wyręczy nas w tym mechanizm Roto E-Tec Drive. To ukryty napęd, zintegrowany z ryglami, czujnikami oraz systemem programowania. Sprawi on, że okno uchyli się w zadanym czasie (na szerokość dopasowaną do temperatury na zewnątrz) i zamknie, gdy wilgotność spadnie do zaprogramowanego poziomu.

źródło i zdjęcia: Roto

Firma powiązana:

Roto Frank Okucia Budowlane

Telefon 81 855 05 22-25, 801 011 470 (Infolinia)
www.roto.pl
info.pl@roto-frank.com

Roto Frank Okucia Budowlane