Porady

HG Polska: Stal nierdzewna w kuchni

11.02.2016

Stal nierdzewna to fragment wyglądu każdej nowoczesnej kuchni. To z niej wykonywane są takie elementy wyposażenia jak: piekarniki, okapy, lodówki, kuchenne gazowe płyty grzewcze, zlewozmywaki (często stosowaną nazwą na określenie przedmiotów ze stali jest termin inox). Znajduje ona także zastosowanie jako materiał wykończeniowy ścian i blatów. To z niej wykonywane są także takie akcesoria kuchenne jak: sztućce, miski czy garnki.

Zaletami stali nierdzewnej są jej estetyczny wygląd kojarzący się z czystością i nowoczesnością, ale także praktyczna odporność na środki chemiczne, rdzę i zadrapania. Przedmioty kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej możemy podzielić na dwie grupy. Te, które są elementami urządzeń wyposażenia kuchni (okapy, piekarniki, itp.) oraz te, które poprzez ich codzienne używanie do przygotowywania potraw, mają kontakt z wodą (miski, garnki, zlewozmywaki, itp.). Do każdej z wymienionych grup stosujemy inny preparat.

Mimo pięknego wyglądu urządzenia typu inox mają jedną podstawową wadę. Każde dotknięcie palcami piekarnika czy lodówki pozostawia ślady, które są nie do uniknięcia i które psują poczucie czystości. Dlatego też warto zabezpieczyć stalowe powierzchnie przed tego typu śladami. Służy to tego preparat HG STAL NIERDZEWNA OCHRONA I

NABŁYSZCZANIE

W przypadku przedmiotów stalowych mających kontakt z wodą, częstym problemem są widoczne zacieki, a w przypadku zlewozmywaków także inne naloty. W tych miejscach z kolei powinien mieć zastosowanie produkt HG ŚRODEK DO POLEROWANIA WYROBÓW METALOWYCH.
Efekt to czysta stal, która lśni!

źródło i zdjęcia: HG Polska