Porady

Blachotrapez: Dekarze na dach – jak wybrać odpowiednią firmę?

11.02.2016

Przed nami wiosna, czyli okres, kiedy pogoda pozwala nam na kontynuowanie lub rozpoczęcie wszelkich prac budowlanych. Zwłaszcza tych, które dzieją się na wysokości – czyli na dachu. Wybór odpowiedniej ekipy nie jest łatwy, a to przecież jedna z kluczowych kwestii – pokrycie ma nam posłużyć na lata. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze dekarza.

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Niezwykle ważne jest, aby został odpowiednio zamontowany, gdyż tylko to da nam gwarancję bezpiecznego użytkowania. Nieprawidłowo ułożona blachodachówka może przeciekać, powodować zawilgocenia, a nawet możliwe jest pojawienie się grzybów i pleśni. Aby temu zapobiec, należy pamiętać, że oprócz wysokiej jakości materiałów, warto również dobrze rozejrzeć się na rynku usług dekarskich i wybrać firmę, która swoje usługi wykona na najwyższym poziomie.

Cena – czynnik, który gra kluczową rolę

Przy podejmowaniu decyzji bardzo często kierujemy się ceną. Jednak są takie sytuacje, w których ten właśnie czynnik najlepiej odłożyć na drugi plan. O ile warto porównać cenę wybranej blachodachówki u różnych dystrybutorów czy producentów i wybrać najbardziej korzystną ofertę, w przypadku wyboru firmy – niekoniecznie. Wyższa cena usługi ma bardzo często przełożenie na jej jakość.

Wyższa cena usługi ma bardzo często przełożenie na jej jakość

Często dotyczy to chociażby ilości osób, które będą zaangażowane podczas wykonywania zlecenia – ma to znaczny wpływ na czas realizacji prac. Warto też zwrócić uwagę, czy firma dekarska kształci swoich pracowników i stara się poszerzać ich wiedzę. Da nam to gwarancję, że pracownicy są zaznajomieni z innowacjami technologicznymi i znają nowe, ciekawe rozwiązania stosowane w branży. Godne zaufania przedsiębiorstwa dekarskie zwracają również uwagę na bezpieczeństwo swojej ekipy, a to jeden z najważniejszych czynników. Nikt nie chce mieć nieprzyjemności związanych z wypadkiem na budowie. 

Wiedza to najważniejszy element

Dobry dekarz to taki, który inwestuje w swoją wiedzę, zna się na nowościach rynkowych i dokłada wszelkich starań, aby to co robi, było wykonane jak najlepiej. Aby osiągnąć wysoką jakość usług niezbędne umiejętności pozyskuje się dzięki doświadczeniu, szkoleniom i pogłębianiu swojej wiedzy. Wybierając firmę zwróćmy uwagę, czy należy ona do stowarzyszenia zrzeszającego rzemieślników – celem takiej inicjatywy jest organizacja szeregu szkoleń, integracja środowiska i wsparcie merytoryczne członków. W Polsce najprężniej działającym podmiotem jest Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, do którego należą najlepsze firmy dekarskie oraz najwięksi producenci np. blachodachówki.

Poznaj skrywaną wiedzę dekarską

O ile jako właściciel domu czy innej inwestycji, nie musimy mieć pełnej wiedzy na temat montażu dachu, to dobrze, jeśli znamy chociaż jej podstawy. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w których nasza niewiedza może doprowadzić do szeregu błędów, jakich dopuszczą się wykonawcy.

O ile jako właściciel domu czy innej inwestycji, nie musimy mieć pełnej wiedzy na temat montażu dachu, to dobrze, jeśli znamy chociaż jej podstawy

– "Dekarz, jeszcze przed rozpoczęciem robót, powinien sprawdzić połacie dachowe pod względem ich wykonania: przede wszystkim należy je zmierzyć i zweryfikować, czy zachowane są wymiary i kąty. Ważne jest, aby łaty zachowywały pomiędzy sobą równe odległości i jednakową grubość". – tłumaczy Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.

Jedną z najczęstszych konsekwencji nieprawidłowo wykonanej usługi, jest pojawienie się grzybów lub pleśni. Walka z nią jest uciążliwa i wręcz niemożliwa do wygrania, jeżeli mamy do czynienia ze źle położoną blachodachówką.

– "Ekipa dekarska powinna zadbać o dobrą wentylację okapu i kalenicy oraz wystrzegać się błędów montażowych opierzeń komina i koszów. Jeżeli do takich dojdzie, możliwość powstania pleśni i grzybów jest wręcz pewna". – kontynuuje Antoni Luberda.

Wybór firmy dekarskiej nie jest prosty, dlatego szukając odpowiednich fachowców, skorzystajmy z opinii znajomych, rodziny lub informacji w Internecie. Pomocne nam będą również powyższe rady, dzięki którym nadzorowanie prac nie będzie dla nas niemożliwe.

źródło i zdjęcia: Blachotrapez