Porady

Domański: Jakie drewno na schody?

10.02.2016

Praktycznie w każdym domu znajdują się schody. Schody zewnętrzne najczęściej pokrywa się kaflami lub gresem natomiast wewnętrzne płytkami, wykładziną lub drewnem. Schody są jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów wystroju wnętrza. Kiedyś najczęściej znajdowały się w osobnej klatce schodowej i miały być jedynie funkcjonalne. Obecnie schody często znajdują się w głównym pomieszczeniu w domu i oprócz funkcjonalności muszą być jeszcze estetyczne.

Inwestorzy często zastanawiają się jak połączyć to, żeby schody były wytrzymałe i jednocześnie, żeby pasowały do wystroju pomieszczenie i zachwycały wyglądem. Między innymi dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego drewna. Najbardziej narażoną i obciążoną częścią schodów są stopnie dlatego najlepiej jakby były wykonane z twardego drewna drzew liściastych odpowiednio zabezpieczonego przed wycieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Z polskich gatunków mamy do wyboru buk, dąb czy jesion. Możemy zdecydować się również na egzotyczne gatunki drewna takie jak mahoń, jatoba, wenge, zebrano czy jesion skandynawski. Gatunki egzotyczne są często wybierane ze względu na ich nietypowa kolorystykę i usłojenie ale niestety są też sporo droższe niż gatunki rodzime. Nie poleca się stosowania do wykonywania stopni drewna brzozy, wiśni, klonu, świerka, sosny czy meranti i anegre gdyż są to drewna bardziej miękkie.

Oprócz twardości drewna należy zwrócić również uwagę na jego wilgotność, która w przypadku produkcji schodów nie powinna przekraczać 8 %. Do produkcji schodów zaleca się stosować drewno klejone warstwowo gdyż ma ono większą wytrzymałość i mniejszą tendencję do wypaczania się niż drewno lite. Ważny jest również wybór lakieru. Żeby schody były bezpieczne i długo wyglądały estetycznie najlepiej pokryć je lakierem przemysłowym poliuretanowym, który jest bardzo odporny na ścieranie i nie jest śliski.

Należy pamiętać, że schody są wyrobem do codziennego, często intensywnego użytku a wykonane z dobrego drewna i odpowiednio zabezpieczone będą nam służyć przez wiele lat. Wybierając, nie należy kierować się tylko wyglądem zewnętrznym ale trzeba również zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykonanie. Wszystkie te elementy może zapewnić tylko dobra firma z doświadczeniem.

źródło i zdjęcia: DOMAŃSKI

Firma powiązana:

Domański

Telefon 34 366 55 47, 34 366 52 81, 601 412 814
www.schodydomanski.pl
biuro@domanski.com.pl

Domański