Porady

Eko-Bio: Szambo kontra biologiczna oczyszczalnia ścieków - wady i zalety

10.02.2016

Nosząc się z zamiarem wybudowania domu, przed większością ludzi staje pytanie: własna oczyszczalnia ścieków czy szambo? Nie jest na nie jednak tak łatwo odpowiedzieć. Decyzja zależy od bardzo wielu czynników, z którymi czasem po prostu należy się liczyć. Rozstrzygnięcie jej jest jednak bardzo ważne zarówno dla domu, jak i jego mieszkańców.

Szambo
Inaczej bezodpływowy zbiornik na ścieki. To stosunkowo tanie wyjście, jednak jego zakup i późniejsze użytkowanie wiąże się z innymi kosztami. Taki zbiornik trzeba bowiem regularnie, według przepisów co dwa tygodnie, opróżniać. Nie można się jednak zajmować tym samemu. Trzeba skontaktować się z firmą asenizacyjną, która zrobi to za nas. Na stronie internetowej oczyszczalnia.net, producent przydomowych oczyszczalni biologicznych oferuje trzy wielkości zbiorników - 2800, 4500 i 8000 litrów.

Kupując szambo, należy najpierw przeliczyć jego pojemność na zapotrzebowania naszej rodziny. Z racji tego, iż jest to system zamknięty, można umieszczać go na różnych gruntach, co na pewno jest jego zaletą. Na terenach, gdzie wody gruntowe mają wysoki poziom, może jednak pojawić się problem ze zbiornikami z tworzyw sztucznych, dlatego w takich wypadkach zaleca się zaopatrzenie się w szamba betonowe. Kolejną zaletą szamba jest na pewno jego prosty montaż. Do klienta przywożone są już gotowe pojemniki. Montaż ogranicza się więc tylko do wykopania dołu na szambo, umieszczenia go w nim, przyłączenia rur oraz przysypania zbiornika.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Jest ona na pewno droższa od zwykłego szamba. Różni się jednak od tradycyjnych oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku zwykłego szamba, system ten może być umieszczony na działce, gdzie występują wyjątkowo trudne warunki terenowe. EKO-BIO Oczyszczalnie, producent z Łodzi, proponuje swoim klientom zbiorniki o pojemności 2800, 4000, 6000 oraz 8000 litrów. Jest to więc nieco większy wybór niż w przypadku zwykłych szamb.

Tego typu biologiczne oczyszczalnie ścieków może i są od nich droższe, jednak koszt ten, ze względu na brak konieczności korzystania z usług firmy asenizacyjnej, zwraca się bardzo szybko. Dzieje się tak dlatego, że, jak sama nazwa wskazuje, ścieki znajdujące się w takim systemie poddawane są oczyszczaniu. Mogą one następnie być odprowadzane do cieków wodnych czy studni chłonnych, czy też wykorzystywane do podlewania ogrodu.

Oczyszczalnie te są zgodne z przepisami Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi. Tego typu urządzenie działa więc właściwie bezobsługowo. Tylko raz na około 9 miesięcy, ale nie rzadziej niż raz do roku, trzeba dokładnie wybrać nagromadzony w zbiorniku osad.

Wybór sposobu odprowadzania ścieków zależy od nas. Wiąże się on nie tylko z pieniędzmi, jakimi dysponujemy, ale również z ilością wolnej przestrzeni na działce. Przy budowaniu zarówno szamba, jak i oczyszczalni ścieków, trzeba stosować się do obowiązujących przepisów, dotyczących na przykład ich lokalizacji i odległości od studni czy domu. Nie zapominajmy również, że przy tego rodzaju ingerencji w grunt ważne są odpowiednie dokumenty.

źródło i zdjęcie: Eko-Bio

Firma powiązana:

Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.

Telefon 42 213 27 66, tel. kom. 506 226 116, 510 209 465
www.oczyszczalnia.net
kontakt@oczyszczalnia.net

Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.