Porady

Hörmann: Estetyka czy energooszczędność? Czym kierować się przy wyborze drzwi?

09.02.2016

Wybierając drzwi do domu, na początku kierujemy się ich estetyką. Jednak przede wszystkim powinniśmy szukać drzwi o dobrych właściwościach izolacyjnych, o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła.

Na szczęście dzisiaj dylemat: „ładne czy ciepłe” – już nie istnieje. Drzwi energooszczędne mogą być zarazem bardzo atrakcyjne estetycznie. Ważne, by te w domach energooszczędnych miały współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż 0,8 [W/(m2K)]. Najlepsze na rynku, z aluminiową płytą o grubości 100 mm, takie jak drzwi ThermoCarbon fi rmy Hörmann osiągają UD nawet 0,47 [W/(m2K)].

Istotna jednak jest nie tylko grubość i konstrukcja skrzydła, ale także odpowiednie ościeżnice o dużym oporze cieplnym. Najwięcej ciepła ucieka bowiem przez ościeżnice i ich połączenie z blatem. Przy ościeżnicach stalowych, nawet jeśli blat jest bardzo gruby, trudno uzyskać wysoką izolacyjność. Dobre ościeżnice posiadają przegrodę termiczną, która rozdziela ich część zewnętrzną od wewnętrznej.

W najlepszych drzwiach przegroda ta ma nawet 7 cm. Duże znaczenie mają też uszczelki i odpowiednie usytuowanie ich w kilku płaszczyznach.

źródło i zdjęcie: Hörmann

Firma powiązana:

HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.

Telefon 801 500 100 (infolinia)
www.hormann.pl
info@hormann.pl

HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.