Porady

Immergas: Hybrydy, czyli energooszczędna synergia w instalacjach grzewczych

02.02.2016

Jednym z bardziej zauważalnych trendów na rynku energooszczędnych instalacji jest rozwijanie "hybrydowych" technologii. Polega to na zintegrowaniu przynajmniej dwóch niezależnych źródeł ciepła, które ze sobą współpracują i się uzupełniają. W ten sposób zwiększa się efektywność energooszczędna i tym samym obniżają koszty ogrzewania.

Jednym z najprostszych sposobów i zauważalnych trendów na obniżenie zużycia energii jest tworzenie systemów integrujących ze sobą kilka źródeł ciepła, np. pomp ciepła współpracujących z kotłami, czy kotłów z systemami solarnymi.

Celem takiego połączenia jest optymalne wykorzystanie różnych źródeł energii. Śmiało można te stwierdzić, że wprowadzanie systemów hybrydowych pozwala też zwiększyć wydajność i żywotność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła ciepła i energii elektrycznej.

Udane połączenie

Połączenie np. panelu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym pozwala lepiej zagospodarować miejsce pod instalację słoneczną i wykorzystać w użyteczny sposób ciepło z ogniw PV. Tak właśnie działa technologia hybrydowa.

W efekcie wzrasta ogólna efektywność wykorzystania energii słonecznej. Takie połączenie daje też dwie ważne korzyści dla użytkowników. Pierwszą z nich jest wsparcie kolektorów słonecznych poprzez wykorzystanie, nadmiernego "odpadowego ciepła" powstałego przy pracy ogniw i inteligentnego przekierowania go np. do ogrzania c.w.u lub do c.o.

Kolejną korzyścią jest chłodzenie ogniw, w wyniku którego pracują one z wyższą sprawnością, co też zwiększa ich żywotność. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydajność kolektora hybrydowego jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego modułu fotowoltaicznego, a roczna ilość produkowanej energii elektrycznej jest większa o ok. 15–20%.

źródło i zdjęcia: Immergas Polska

Firma powiązana:

Immergas

Telefon 42 649 36 00
www.immergas.pl
immergas@immergas.pl

Immergas