Porady

Jaga: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik kanałowy?

02.02.2016

Czy ważniejsza jest konstrukcja wymiennika, stabilność koryta, efektywność wentylatorów, a może długość gwarancji? Warto pewne rzeczy wiedzieć, by nie zostać wpuszczonym w kanał....

Najbliższe idei grzejników kanałowych zdają się być systemy ogrzewania stosowane w obiektach przemysłowych, tzw. faviery. Były one montowane w halach fabrycznych, w specjalnie przygotowanych do tego celu korytach i przykrywane stalową kratą. W latach 80 i 90. takie ogrzewanie montowane było także w sklepach, urzędach itp. Dzisiejsze grzejniki kanałowe ze swoim pierwowzorem mają już niewiele wspólnego. W przeciwieństwie do niego są to małe, estetyczne urządzenia, dyskretnie ukryte pod podłogą, stosowane w budownictwie mieszkalnym.

Kratki mogą być wykonane z metalu lub drewna

WIATR Z ZACHODU

Grzejnik kanałowy przed zamontowaniemPierwsze grzejniki kanałowe trafiły do Polski z Europy Zachodniej w latach 90. Przez wiele lat były jedynie sygnałem pewnego trendu, który rozwinął się prawie dwie dekady później. Dziś, w miarę wzrostu zapotrzebowania rynku na ten produkt, każdy liczący się producent grzejników chce mieć w swojej ofercie grzejnik kanałowy. Choć zmieniły się realia, nie zmieniło się przeznaczenie tego typu grzejników: wciąż są one efektywnym sposobem ogrzewania miejsc przy drzwiach balkonowych i tarasowych oraz oknach sięgających podłogi. Grzejnik kanałowy zamontowany w pobliżu dużego przeszklenia tworzy barierę dla przenikającego przez szyby chłodu. Ponadto, grzejniki kanałowe wyrównując temperaturę przy szkle mogą zapobiegać roszeniu szyb. Nie bez znaczenia jest też kwestia ogólnej estetyki oferowanej przez grzejnik kanałowy: urządzenie dyskretnie schowane w podłodze można dopasować praktycznie do każdego stylu wyposażenia, ponieważ jedynym śladem obecności grzejnika w pomieszczeniu jest metalowa lub drewniana kratka. Kolejną zaletą jest komfort cieplny oferowany przez grzejnik kanałowy, który wytwarza ciepło na zasadzie konwekcji: powietrze wydobywające się z grzejnika odpychane jest od szyby przez masę chłodnego powietrza spływającego w dół i rozchodzi się po pomieszczeniu. Dzięki temu wnętrze nagrzewa się równomierniej niż w przypadku zastosowania grzejników radiacyjnych.

CZYSTE SERCE GRZEJNIKA

Elementem grzejnym w grzejniku kanałowym jest konwektorowy wymiennik ciepła. Wykonany jest on najczęściej z miedzianych rurek, na których zamocowane są aluminiowe lamele. Istotne jest, aby lamele były trwale przymocowane, pozwala to uniknąć hałasów, które mogą występować podczas uruchamiania się grzejnika (charakterystyczne cykanie). Rozmieszczenie miedzianych rurek oraz wielkość odstępów między lamelami wymiennika mają wpływ na wydajność grzejnika kanałowego. Znaczenie ma też forma lameli - dla przykładu, pofalowanie lameli zwiększa powierzchnię grzewczą, a co za tym idzie pozwala na uzyskanie przez grzejnik optymalnej wydajności. Bardziej zaawansowane grzejniki wyposażone są też w kolektor przyłączeniowy z komorą ułatwiającą odpowietrzanie.

Grzejniki kanałowe są dyskretnie ukryteZ użytkowego punktu widzenia ważne jest także to, aby wymiennik był pomalowany odpowiednim lakierem. Miedź i aluminium, z których najczęściej wykonywane są wymienniki ciepła grzejników kanałowych, to materiały o porowatej strukturze powierzchni, do których łatwo przywiera kurz. Kurz, oprócz tego że jest nieestetyczny i trudny do usunięcia z nierównej powierzchni, to podczas wygrzewania się na wymienniku może wydzielać szkodliwe substancje. Pomalowanie wymiennika odpowiednim lakierem o gładkiej powierzchni powoduje, że kurz nie przywiera tak łatwo do jego elementów, co pozwala na łatwiejsze utrzymanie wymiennika w czystości.

Serce, jak w każdym organizmie, tak również w konstrukcji grzejnika, jest najważniejszym elementem. Warto więc zadbać, aby było jak najdłużej sprawne. Tylko doświadczeni producenci oferują właściwie zaprojektowane wymienniki, które są efektem szczegółowych badań i obliczeń.

WPUSZCZONY W KANAŁ

Wymiennik umieszczany jest w specjalnym kanale, w "pojemniku" zwanym wanną lub korytem. Wanny – zależnie od modelu grzejnika i oferty producenta - zwykle wykonane są ze stali ocynkowanej lub poliestru. Należy zawsze zwrócić uwagę, czy koryto nie jest zbyt wiotkie oraz czy blacha jest stosunkowo gruba. Wiotkie koryta wykonane z cienkiej blachy utrudniają stabilne zamontowanie grzejnika.

Podczas montażu grzejnika kanałowego warto zwrócić uwagę, aby wnętrze koryta nie zostało zabrudzone wylewką, pyłem budowlanym, resztkami zaprawy itp. Niektórzy producenci oferują grzejniki z podwójnym korytem, co znacznie ułatwia pracę instalatorowi.

Z użytkowego puntu widzenia ważne jest to, żeby koryto było polakierowane na taki sam kolor jak wymiennik. Dzięki temu zabiegowi grzejnik kanałowy widziany z góry będzie bardziej estetyczny.

Pasują do stylistyki każdego wnętrzaZA KRATKAMI

Dyskretna obecność – to jedna z głównych zalet grzejnika kanałowego, ceniona zarówno przez projektantów wnętrz, jak również przez samych użytkowników. Jedynym śladem obecności grzejnika kanałowego w pomieszczeniu jest kratka przykrywająca wymiennik, określana też często mianem podestu, grilla lub rusztu. W kwestii konstrukcji kratek klienci mają do wyboru: kratki sztywne oraz zwijane, w kwestii materiałów: aluminium, stal oraz różne gatunki drewna. Kratki zwijane mają tę zaletę, że są bardziej kompaktowe w przechowywaniu poza sezonem grzewczym i łatwiej jest je zdejmować w celu wyczyszczenia grzejnika. Z kolei kratki sztywne mają bogatszą stylistykę, ponieważ swoim wyglądem – w przeciwieństwie do kratek drewnianych, nie muszą przypominać standardowego grilla.

Jak widać, każdy z typów ma swoje zalety, jednak wspólnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru jest to, czy kratka leży stabilnie na grzejniku, nie ugina się pod stojącym na niej człowiekiem. To ważne, ponieważ grzejniki kanałowe zwykle montowane są w przejściu na balkon czy taras, więc muszą wytrzymywać duże obciążenia.
Wygodnym rozwiązaniem są specjalne osłony grzejników kanałowych stosowane poza sezonem grzewczym. Osłona, zakładana na grzejnik zamiast kratki, ma za zadanie ochronić wymiennik i wannę przed kurzem i brudem.

NATURALNY LUB DOŁADOWANY

Dostępne są dwa rodzaje grzejników kanałowych: z konwekcją naturalną oraz konwekcją wymuszoną. W pierwszym przypadku działanie konwektora oparte jest na naturalnej cyrkulacji powietrza, natomiast w przypadku konwekcji wymuszonej dynamika przepływu powietrza zwiększana jest dzięki specjalnym wentylatorom. W momencie, kiedy temperatura powietrza spada poniżej ustawionej na sterowniku, wentylatory są uruchamiane, a gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta przestają pracować. Ogrzewanie z konwekcją wymuszoną zwiększa wydajność konwektorów, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania głębokich koryt. Co ważne, ma też wpływ na ograniczenie gabarytów grzejnika. Jeśli bowiem zastosujemy grzejnik doładowany, to będzie on mniejszy niż grzejnik bez doładowania.

System doładowania grzejnika kanałowego JagaW tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że grzejnik z doładowaniem, nawet o najlepszych parametrach akustycznych, może stwarzać pewną niedogodność jeśli zamontowany zostanie np. w sypialni. Pomimo że producenci deklarują pracę wentylatorów nawet na poziomie 25 decybeli, to brak tła akustycznego (hałas generowany przez inne urządzenia niż badane) sprawi, że osoby wrażliwe na hałas będą odczuwały dyskomfort. Nie będzie tak, jeśli grzejnik z wentylatorami zostanie zamontowany w miejscach takich jak salon, gdzie tło akustyczne jest znacznie wyższe. Warto też zwrócić uwagę, czy wentylatory są oszczędne.

NISKA TEMPERATURA ZASILANIA

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji z użyciem kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła. Specyfiką takiej instalacji jest niska temperatura zasilania grzejników. Stwarza to szereg niedogodności związanych z wielkością grzejników, które przy doborze w takich warunkach osiągają znacznie większe rozmiary. Stosowanie grzejników kanałowych w instalacji niskotemperaturowej budzi więc na rynku skrajne opinie. Jedni twierdzą, że ten typ grzejników nie nadaje się do współpracy z pompą ciepła, inni wręcz przeciwnie. Wydaje się, że jedynym sensownym rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać pożądaną wydajność w tym układzie jest zastosowanie grzejników kanałowych z doładowaniem.

WIĘCEJ FUNKCJI

Ze względu na coraz większe zainteresowanie grzejnikami kanałowymi wśród właścicieli domów producenci dokładają starań, aby były one jak najbardziej atrakcyjne pod względem użytkowym. Intensywnie pracują nad technologiami zwiększającymi moc i wydajność grzejników, poprawiają komfort ich użytkowania oraz zwiększają zakres zastosowania o nowe funkcje. Przykładem jest dodanie do grzejnika kanałowego innych funkcji, na przykład chłodzenia i wentylacji. Aby grzejnik mógł spełniać rolę klimatyzatora musi zostać technologicznie przygotowany do pracy w instalacji dwururowej i konstrukcyjnie przystosowany również do współpracy z systemem chłodzenia opartym o agregat wody lodowej. Zimą wymiennik ciepła może być zasilany gorącą wodą z systemu grzewczego, zaś latem zimną wodą z agregatu. Wystarczy przełączyć grzejnik na odpowiedni system i zaprogramować optymalny tryb działania. Niektóre grzejniki kanałowe można również zamówić ze specjalnym otworem w kanale, przez który nawiewane będzie świeże powietrze z zewnątrz budynku. Dzięki temu grzejnik może nie tylko ogrzewać, ale też częściowo wentylować pomieszczenie, w którym jest zamontowany.

KLUCZOWE PARAMETRY GRZEJNIKA KANAŁOWEGO:

  • renomowany producent o długoletniej tradycji,
  • wymiennik z pofalowanymi lamelami,
  • polakierowany wymiennik,
  • stabilne koryto o solidnej konstrukcji,
  • stabilna, niewyginająca się kratka,
  • rodzaj, głośność wentylatorów i wysokość poboru prądu,
  • długość gwarancji producenta.

źródło i zdjęcia: Jaga Polska

Firma powiązana:

Jaga Polska

Telefon 22 672 88 82
www.jaga.com.pl
info@jaga.com.pl

Jaga Polska