Porady

TC 417 - innowacyjne ocieplanie i izolacja akustyczna budynków

09.02.2016

Ocieplanie budynków i poprawa akustyki wewnątrz pomieszczeń to silne trendy na rynku izolacji. Czy można jedno i drugie uzyskać jednym nakładem kosztów? Izolacja natryskowa TC-417 to trwałe połączenie kluczowych charakterystyk: znakomitej izolacyjności termicznej λ=0,035 W/m2K i zdolności pochłaniania dźwięków w klasie akustycznej A. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zredukować koszty docieplania budynku i stropu.

Izolacyjność termiczna stropów i dachów objęta jest przepisami budowlanymi, które w 2017 i w 2019 r. wprowadzają coraz ostrzejsze normy. Dodatkowo, ocieplanie stropodachów, stropów nad przejazdami czy nad parkingami podziemnymi jest opłacalne: zmniejsza koszty ogrzewania i poprawia komfort osób korzystających z budynków.

Izolacyjność termiczna stropów i dachów objęta jest przepisami budowlanymi, które w 2017 i w 2019 r. wprowadzają coraz ostrzejsze normy

Warunki techniczne dla budynków określają również wymogi izolacyjności dźwiękowej dla ścian i stropów. Wskazują – w powiązaniu z nową normą budowlaną – na jakość dźwięku w pomieszczeniach rozumianą także jako zmniejszenie pogłosu i poprawę zrozumiałości mowy.

Thermacoustic TC-417 to niepalny materiał izolacyjny z wełny szklanej nakładany metodą natrysku z dodatkiem lepiszcza o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ=0,035 W/m*K. Pełni funkcję izolacji termicznej i akustycznej, stosowany jest w grubościach od 30 do nawet 180 mm.

Metoda natrysku sprawia, że uzyskujemy bezspoinową powierzchnię izolacji, w pełni dopasowaną do ocieplanej konstrukcji. Warstwa izolacji zachowuje ciągłość i nie powstają w niej mostki termiczne przez nieszczelności. 

Metoda natrysku sprawia, że uzyskujemy bezspoinową powierzchnię izolacji, w pełni dopasowaną do ocieplanej konstrukcji

Śnieżnobiały kolor i estetyczna struktura TC-417 pozwalają uzyskać efektowne wykończenie ocieplanych sufitów. Ponieważ warstwę izolacji można malować, TC-417 łatwo jest dopasować do kolorystyki istniejących pomieszczeń. 

Gdzie należy stosować izolację natryskową TC-417?

Zakres zastosowań materiału jest szeroki. Referencje z całego świata, udostępniane przez Derowerk i producenta materiału – firmę Thermacoustic nie przedstawiają pełnego obrazu. Izolację TC-417 można nakładać na podłoża betonowe, ceramiczne, stalowe, aluminiowe i drewniane. W każdym przypadku materiał ma dobre właściwości wytrzymałościowe.
Natrysk izolacji TC-417 jest wykonywany jako ocieplenie stropów parkingów pod pomieszczeniami ogrzewanymi, np.: w galeriach handlowych. TC-417 na stropach parkingów w budynkach zamieszkania zbiorowego to gwarancja ograniczenia hałasu, związanego z pracą silników pojazdów. Naturalna biała barwa pozwala na rozjaśnienie przestrzeni parkingowych. Poprawa efektywności energetycznej i mniejsze koszty ogrzewania to równie ważny skutek ocieplenia stropów izolacją TC-417.

Materiał znajduje zastosowanie również jako ocieplenie piwnic w domach jednorodzinnych, w kamienicach miejskich czy w wielorodzinnych blokach mieszkalnych. Wysokie koszty ogrzewania pomieszczeń i zjawisko "zimnej podłogi" to częsta bolączka mieszkańców takich budynków. Wykonanie ocieplenia stropu piwnicy w innej technologii może być niemożliwe lub wiązać się z uciążliwością odpowiedniego przygotowania pomieszczenia w celu podwieszenia płyt z materiału izolacyjnego. Klasa reakcji na ogień A1 materiału to z kolei gwarancja bezpieczeństwa pożarowego korytarzy piwnicznych.

Łatwość nakładania materiału na konstrukcjach stalowych i aluminiowych sprawia, że izolacja TC-417 jest chętnie stosowana jako docieplenie hal przemysłowych i magazynowychŁatwość nakładania materiału na konstrukcjach stalowych i aluminiowych sprawia, że izolacja TC-417 jest chętnie stosowana jako docieplenie hal przemysłowych i magazynowych. System TC-417 jest najlepszym wyborem w przypadku docieplania dachu hali stalowej od wewnątrz. Natrysk odbywa się bezpośrednio na panele blaszane, bez konieczności późniejszego osłaniania, co wiąże się z oszczędnością kosztów i pozwala uzyskać korzystne parametry izolacyjne. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła TC-417 pozwala na zastosowanie mniejszej grubości materiału w porównaniu do materiałów konkurencyjnych. W efekcie przy mniejszym zużyciu materiału uzyskujemy wymagany prawem współczynnik przenikania ciepła dla dachu.

Szczególnym zastosowaniem dla TC-417 jest poprawa akustyki i zmniejszenie pogłosu w pomieszczeniach. Materiał likwiduje "efekt echa" powstający w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Jako izolacja akustyczna wykorzystywany jest do tłumienia pogłosu w szkołach, w salach konferencyjnych, w halach sportowych, na dworcach kolejowych i lotniskach. Znakomite właściwości pochłaniania dźwięku sprawiły, że TC-417 zastosowano również w światowej klasy sportowych obiektach olimpijskich (np.: arena Richmond Oval w Vancouver czy Stadion Olimpijski w Pekinie).

Gwarancje jakości i bezpieczeństwa

Izolacja TC-417 ma 25 lat gwarancji trwałości użytkowej, jest produktem higienicznie czystym i dopuszczonym do stosowania w pomieszczeniach przeznaczonych na stały i okresowy pobyt ludzi. Względna łatwość i szybkość nakładania materiału – dwuosobowa ekipa może ocieplić do 200 m2 stropu w ciągu jednego dnia roboczego – nie zwalnia Derowerk jako wyłącznego przedstawiciela producenta na Polskę i współpracujących firm wykonawczych ze starannych szkoleń i treningów aplikacyjnych. Do wykonywania izolacji TC-417 uprawnione są wyłącznie firmy posiadające autoryzację Derowerk i pozostające na aktualnej liście licencjonowanych wykonawców. Architekci i inwestorzy mają więc pewność, że prace wykonywane są rzetelnie, terminowo i zgodnie ze sztuką.

TC-417 to dwuskładnikowa izolacja termiczna i akustyczna, stosowana w Polsce na podstawie krajowej Aprobaty Technicznej AT-15-9550/2015 wydanej przez ITBSpecyfikacja techniczna natrysku TC-417

TC-417 to dwuskładnikowa izolacja termiczna i akustyczna, stosowana w Polsce na podstawie krajowej Aprobaty Technicznej AT-15-9550/2015 wydanej przez ITB. Materiał dopuszczony jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń przeznaczonych na stały i okresowy pobyt ludzi.

  • współczynnik przewodzenia ciepła: 0,035 W/m2K,
  • klasa reakcji na ogień: A1,
  • współczynnik pochłaniania dźwięków αw: 1,00
  • średni praktyczny współczynnik pochłaniania dźwięku αp (gr. izolacji 50 mm) dla częstotliwości:

- 125 Hz: 0,25,
- 250 Hz: 0,80,
- 500 Hz: 1,00,
- 1000 Hz: 1,00,
- 2000 Hz: 1,00,
- 4000 Hz: 1,00

  • klasa akustyczna: A,
  • odporna na grzyby pleśniowe,
  • współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej: 1,4.

Jak zamówić natrysk izolacji TC-417?

Zapraszamy do kontaktu z Derowerk: www.tc-417.pl. Specjaliści zweryfikują możliwość zastosowania izolacji i pomogą dobrać odpowiednie grubości warstwy materiału. Skontaktują Państwa z licencjonowanym wykonawcą, który rzetelnie zrealizuje natrysk ocieplenia termoakustycznego TC-417.