Porady

Ekspert Gebo radzi, jak szybko i tanio naprawić uszkodzoną rurę?

25.01.2016

Artur Chomczyk, kierownik Zarządzający w Gebo Technika International Sp. z o.o. – Region Wschód radzi.

Każda instalacja zrobiona nawet z najlepszych materiałów na skutek mrozów, uszkodzeń lub przez korozję po jakimś czasie ulega uszkodzeniu lub wymaga modyfikacji (np. o dodatkowe odgałęzienie). Najlepszym i najszybszym w tej chwili rozwiązaniem pozwalającym na załatanie powstałej nieszczelności lub wykonanie dodatkowego podejścia jest zastosowanie obejm remontowo-naprawczych marki Gebo Clamps.

Obejmy DSK marki Gebo wykonane z żeliwa ciągliwego, przeznaczone są do napraw rur stalowych i PE. Służą do uszczelniania dziur, pęknięć, miejsc korozji, nieszczelności powstałych wskutek mrozu. Z kolei obejmy ANB mają odejście boczne z gwintem wewnętrznym i można za ich pomocą zbudować odprowadzenie w instalacjach wodnych i rurach grzewczych. W obu produktach uszczelnienie stanowi guma EPDM, dopuszczona do stosowania w wodzie pitnej przeznaczonej dla ludzi.

Montaż takich obejm nie wymaga spawania ani gwintowania. Wystarczy na uszkodzony odcinek rury nałożyć zgodnie z instrukcją uszczelkę, dalej przyłożyć dolną i górną część obejmy, a następnie przykręcić śruby za pomocą klucza imbusowego. Odpowiednio dobrane obejmy do rodzaju materiału, z którego wykonany jest rurociąg i odpowiednie dobranie do średnicy przewodu gwarantują: naprawę uszkodzonego rurociągu bez konieczności jego wycięcia oraz szybki i łatwy montaż dodatkowych odgałęzień. Parametry: Ciśnienie: woda PN 16, odolejone sprężone powietrze 10 bar. Temperatura: woda grzewcza do 90°C, woda pitna do 25°C.

źródło i zdjęcia: Gebo Technika International Sp. z o.o.