Porady

Dworek Polski: Jak działa ODZYSKWA?

22.01.2016

W rejestrach patentów można znaleźć ponad 50 różnych koncepcji analogicznych wymienników. Widać, że zagadnienie odzyskania energii ze zużytej ciepłej wody nurtowało wielu. Większość z tych projektów to pomysły niepraktyczne, dzieła nie-inżynierów, o znikomej sprawności, choćby ze względu na zbyt małą powierzchnię wymiany ciepła.

Skrajny przykład to wymiennik mieszczący się w syfonie pod prysznicem. Tylko jedno rozwiązanie przyjęło się na rynku i to w ograniczonym stopniu. To amerykański GFX, który jest powszechnie stosowany w bazach armii USA (choć jego sprawność nie przekracza 30%).

Nowatorstwo urządzenia ODZYSKWA polega na wykorzystaniu spiralnego wymiennika (o bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła - 12,5 m rury karbowanej ze stali nierdzewnej) równocześnie jako hamulca hydraulicznego radykalnie zwalniającego przepływ wody w pionie kanalizacyjnym. Wolno spływająca woda ma tak małą energię kinetyczną, że nie odrywa się od ścianek wymiennika, lecz spływa po nim cienką, równo rozłożoną warstwą, co razem z dużą powierzchnią wymiany ciepła, owocuje unikalnie dużą sprawnością układu, ponad dwa razy większą niż innych, znanych rozwiązań.

Na zdjęciu widać w powiększeniu charakter przepływu wody obmywającej cienką warstwą spiralę wymiennika. To dzięki temu wyjątkowemu przepływowi urządzenie przełamało barierę sprawności i opłacalności małych, domowych urządzeń do odzyskiwania energii ze ścieków szarych.

Urządzenie zostało zgłoszone w Polskim i Europejskim Urzędzie Patentowym.

źródło i zdjęcia: Dworek Polski

Firma powiązana:

Dworek Polski

Telefon 22 727 51 74, 600 287 397
www.dworekpolski.pl, www.odzyskwa.eu
dworekpolski@dworekpolski.pl

Dworek Polski