Porady

Domy i Domki Summarum: Jakie korzyści płyną z budowy domu pasywnego?

18.01.2016

Ekonomiczne korzyści płynące z budowy domu pasywnego odczuwa się już po pierwszym sezonie grzewczym. Koszty energii zużywanej w celu zapewnienia optymalnego komfortu cieplnego są bardzo niskie w porównaniu z budownictwem tradycyjnym.

Zapotrzebowanie na energię do ogrzania takiego budynku nie przekracza bowiem 15 kWh/m2rok (dla porównania budynki tradycyjne potrzebują 80-120 kWh/m2rok). Niskie koszty eksploatacyjne są niezwykle ważne w perspektywie długiego użytkowania budynku. Budownictwo pasywne charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem energetycznym, co dla samych użytkowników oznacza pewnego rodzaju niezależność w perspektywie ciągle rosnących cen energii. 

Wybór domu pasywnego to nie tylko dbałość o własny portfel ale również o środowisko naturalne. Źródła energii w domach pasywnym o wysokiej sprawności są eksploatowane bardzo oszczędnie, co przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenek węgla (CO2). Jest to więc znakomite rozwiązanie dla ludzi dbających o naszą planetę. Ku naszemu zadowoleniu - jest ich coraz więcej.

Niewątpliwie koszt budowy domu pasywnego w porównaniu do tradycyjnego jest wyższy. Na podstawie naszych doświadczeń jest to średnio 10-15% kosztu inwestycji. Jednakże przy racjonalnym podejściu w procesie projektowania i bieżącej analizie kosztów materiałowych tę różnicę kosztów można obniżyć. Warto również skorzystać z jednorazowych dotacji z NFOŚiGW. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że koszty inwestycji rekompensowane są poprzez koszty eksploatacyjne. Ponadto zdrowy mikroklimat budynku jest bezcenny dla domowników.

inż. Adam Kresa
Prezes Zarządu

źródło i zdjęcia: Domy i Domki Summarum

Firma powiązana:

Domy i Domki Summarum Sp. z o.o.

Telefon 22 754 40 99, 501 47 16 01
www.domywsolcu.pl, www.domyidomki.com
jacdab@domyidomki.com

Domy i Domki Summarum Sp. z o.o.