Porady

PINUS: Poradnik okienny w pytaniach i odpowiedziach

18.01.2016

Zebraliśmy dla Państwa listę najczęściej zadawanych pytań, z którymi zgłaszają się do nas nasi Klienci.

Jakie gatunki drewna są wykorzystywane do produkcji okien?

W standardzie produkujemy okna z meranti, sosny oraz sosny łączonej. Jednakże, istnieje możliwość zastosowania innych gatunków drewna takich jak: dąb, modrzew, sapelli, sipo na specjalne zamówienie.

Na czym polega mikrowentylacja okna?

Mikrowentylacja dzięki niewielkiemu dopływowi powietrza pozwala wietrzyć pomieszczenie bez konieczności uchylania czy rozwierania okna i wychładzania pomieszczenia. Takie rozszczelnienie okna zapobiega również skraplaniu się pary wodnej na szybie.

Jaki jest proces ofertowania i realizacji zamówienia?Zebraliśmy dla Państwa listę najczęściej zadawanych pytań, z którymi zgłaszają się do nas nasi Klienci

Pierwszym krokiem jest przygotowanie wstępnej wyceny, którą wykonujemy na podstawie orientacyjnych wymiarów podanych przez Klienta. Wycenę wykonujemy do 3 dni roboczych. Następnie przed podpisaniem umowy wykwalifikowani pracownicy PINUS dokonują pomiarów na miejscu w celu sprawdzenia wymiarów.

Czy firma PINUS zapewnia transport zamówionych produktów?

Tak, realizacja okien obejmuje ich dostawę na terenie Polski.

Czy firma PINUS zapewnia montaż zamówionych produktów?

Tak, zalecamy skorzystanie z naszych usług montażowych. Poprawny montaż ma zasadnicze znaczenie dla sprawnego działania i funkcjonowania wyrobów.

Jaka jest funkcja zaczepu antywyważeniowego?

Zaczep antywyważeniowy znacznie utrudnia wyważenie okna z ościeżnicy, nawet wówczas, gdy okno jest uchylone. W firmie PINUS w standardzie stosowane są 2 zaczepy

Co oznacza, że okno jest antywłamaniowe?

Takie okno musi spełniać kilka podstawowych warunków:

  • Antywłamaniowe okucia. Antywłamaniowe okucia firmy Siegenia wyposażone są w skuteczne elementy utrudniające włamanie m.in narożniki, zaczepy i grzybki. Występują dwie klasy zabezpieczeń WK1 i WK2, które różnią się między sobą ilością wyżej wymienionych elementów.
  • Antywłamaniowa szyba. Szyby antywłamaniowe zapewniają funkcję obniżenia ryzyka włamania. Ze względu na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa jest to zestaw bardzo często wybierany przez klientów. W zależności od budowy szyby, zespolenie posiada odpowiednią klasę zabezpieczenia. Definicje odpowiednich klas zabezpieczenia są zdefiniowane w normie PN-EN 356 poprzez określenie jaką próbę wytrzymałości musi przejść dana szyba, aby zyskać daną klasę.
  • Antywłamaniowe klamki.

Co to są szprosy?

Szprosy są to listwy dzielące powierzchnię szyby na kilka części, stosowane w celach dekoracyjnych, najczęściej dostosowane kolorystycznie do kolorystyki okien.

Jakie są rodzaje szprosów?

Rozróżniamy trzy rodzaje szprosów: międzyszybowe, naklejane na taflę szyby oraz na ramce, które w znaczny sposób ułatwiają mycie okien.

Czy PINUS ma doświadczenie w stolarce pod nadzorem konserwatora zabytków?

Tak, wykonaliśmy wiele takich realizacji.

Czy okna drewniane są trudniejsze do sforsowania (przez włamywacza) niż z PCV?

Tak. Wynika to z większej sztywności profili drewnianych. Jeśli okna, mają dobrze chronić przed włamaniem, trzeba je wyposażyć w okucia antywłamaniowe, szyby o podwyższonej odporności i na przykład klamkę z kluczykiem, co zapobiegnie otwarciu okna po wycięciu przez włamywacza otworu w szybie czy ramie okiennej.

Czy okna drewniane lepiej chronią przed hałasem?

Tak. Wynika to z większej sztywności i większej masy profili drewnianych. Im większa gęstość (ciężar właściwy) drewna, tym lepsza izolacyjność akustyczna profilu. Podwyższoną izolacyjność akustyczną mogą uzupełnić specjalne szyby dźwiękochronne tłumiące dźwięki, a także odpowiednie uszczelnienia: uszczelki przylgowe w oknie oraz uszczelki między oknem a murem - lepsze są tu elastyczne taśmy rozprężające niż sztywna pianka poliuretanowa.

Moje okno ciężko się zamyka, czy można coś z tym zrobić?

W pierwszym roku użytkowania skrzydła okien mają tendencję do opadania, co można poznać po tym, że zaczynają trudniej się domykać i otwierać, a klamka nie obraca się tak lekko jak dotychczas. Należy wtedy wprowadzić niewielkie korekty ustawienia skrzydła. Częstotliwość regulacji okuć zależy od warunków, w jakich pracuje okno. Okna duże, często uchylane, otwierane, wystawione na działanie słońca i silnego wiatru będą wymagały regulacji częściej niż małe, rzadko otwierane okienka od północy. Można założyć, że ponowna regulacja jest potrzebna wtedy, kiedy okna przestają działać lekko.

Czy okna drewniane wytrzymują pożar dłużej od okien z PVC?

Tak. Podczas pożaru drewno przez długi czas utrzymuje wysoką wytrzymałość, ponieważ jego zwęglona powierzchnia tworzy warstwę izolacyjną dla głębszych warstw drewna. Drewno ma bardzo niski wskaźnik przewodnictwa cieplnego. Ponadto w czasie palenia nie wydziela toksycznych gazów.

Co to znaczy, że klejonka drewniana jest lita lub łączona?

Do produkcji stolarki drewnianej wykorzystywana jest klejonka składająca się z trzech warstw. Klejonka lita wygląda ciekawiej z zewnątrz, ale niestety jej cena jest wyższa. Jest to pierwsza klasa drewna. Taka klejonka lita jest również pozbawiona jakichkolwiek wad w drewnie, jednak nie istnieją żadne połączenia na długości (mikrowczepy).
Kiedy mamy do czynienia z łączeniem tych warstw na długości za pomocą tzw. mikrowczepów mówimy, że jest to klejonka drewniana łączona. Składa się ona z elementów pozbawionych wad (sęków, miejsc żywicznych, poważniejszych przebarwień, sęków, itp.), co odbywa się kosztem wycinania ich z litego drewna (selekcjonowanie) – z tego względu wyselekcjonowane elementy musza być łączone właśnie za pomocą mikrowczepów.

Czy powłoka ram drewnianych szybko się łuszczy, brudzi i trudno ją umyć, bo wżera się w nią kurz i brud?

Nie. Pielęgnacja okien drewnianych nie jest obecnie uciążliwa. Powierzchnia drewna jest bardzo gładka dzięki wielokrotnemu szlifowaniu jej materiałem o coraz drobniejszym uziarnieniu, dodatkowo wygładzona przez powłoki malarskie z farb i lakierów wodorozcieńczalnych, przeważnie ze spoiwem akrylowym. Powłoki te mają wiele zalet:

  • są elastyczne, więc nie pękają gdy drewno pracuje, czyli odkształca się pod wpływem zmian temperatury lub obciążeń, na przykład parcia wiatru,
  • są odporne na zarysowanie, zmywanie i szorowanie, a także promieniowanie UV (nie blakną, nie łuszczą się),
  • para wodna może przez nie swobodnie przenikać, dzięki czemu powłoki lakieru nie mają tendencji do odspajania się i tworzenia pęcherzy;
  • zawierają środki grzybobójcze, aby nawet na zacienionych oknach i w zawilgoconym otoczeniu (np. w domach blisko lasu lub stawu, jeziora czy rzeki) nie pojawiły się naloty glonów lub pleśni.

Jestem zdecydowany na okna drewniane, ale co z ich konserwacją i odnawianiem?

Obecnie wykorzystywane farby wodorozcieńczalne są zupełnym przeciwieństwem farb jeszcze do niedawna funkcjonujących na polskim rynku. Sama ich wytrzymałość przy wykorzystaniu obecnej technologii kształtuje się w przedziale 6-10 lat.
Wyroby drewniane wystawione na działanie słońca, deszczu lub śniegu powinny być konserwowane dwa razy w roku – najlepiej przed zimą i po niej przy użyciu produktu pielęgnacyjnego GORI 901, który odświeża warstwę chroniącą, co znacznie przedłuża trwałość okna, nadaje nowy połysk i zabezpieczenie.

Czy ramy w oknach drewnianych mogą wypaczyć się od wilgoci?

Nie. Współczesne okna drewniane są skutecznie zabezpieczane przed wilgocią następującymi sposobami. Impregnowanie - drewno jest nasączane preparatami, które zapobiegają wnikaniu wilgoci w jego strukturę,uszczelniają one pory i kanaliki w drewnie. Powłoki malarskie - są wykonywane z nowoczesnych - wodoodpornych i wodoszczelnych - lakierów i farb, dzięki czemu wody opadowe spływają po powierzchni ram i nie wnikają w głąb drewna. Powłoki te umożliwiają też tzw. oddychanie drewna, czyli przepuszczają parę wodną. To ważna cecha, bo pozwala odparować wilgoci, która może wnikać w drewno przez miejscowe uszkodzenia powłoki wykończeniowej.

System odprowadzania wody - składają się nań: uszczelki, uszczelnienie z silikonu oraz okapnik aluminiowy. Uszczelnienie z silikonu neutralnego wypełniające szczelinę między profilem okna, a szybą zespoloną który lepiej przylega do drewna z powłokami malarskimi i dłużej zachowuje elastyczność.Po utwardzeniu zapewnia szczelność połączenia, nawet gdy okno odkształca się wskutek parcia wiatru. Zawiera on dodatek środków grzybobójczych. Okapnik aluminiowy zapewnia szybkie odprowadzenie wody spływającej z okien, ponadto osłania i chroni przed działaniem wody dolny ramiak ościeżnicy okiennej, która w produkowanych dawniej oknach najszybciej ulegała zniszczeniu.

Co to jest farba kryjąca i farba transparentna?

Różnica pomiędzy lakierem (farbą) kryjącym, a lazurowym (transparentnym) jest zasadnicza. Kolory kryjące zakrywają w 100% strukturę drewna (nie widać tych charakterystycznych słoi drewna) i nadają taki kolor, jak kolor samego lakieru (bez znaczenia na rodzaj drewna). Farby lazurowe natomiast ukazują charakterystyczną dla danego drewna strukturę (sosna, drewno meranti, dąb, itd.) i nadają mu odpowiednią barwę wg wyboru dokonanego przez klienta. Należy tu jednak zaznaczyć, że ten sam lakier transparentny będzie miał inną ostateczną barwę na różnych rodzajach drewna. Podobnie będzie z poszczególnymi drewnianymi elementami skrzydła i ościeżnicy, które mogą różnić się między sobą odcieniem (co wynika ze struktury i barwy samych drewnianych ramiaków). Cecha ta jest naturalną właściwością lakierów lazurowych i nie wpływa na jakość stolarki.

Co to jest okno ze słupkiem ruchomym?

W przypadku okna ze słupkiem ruchomym po otwarciu obu skrzydeł nie widzimy żadnego słupka.

Czym różni się szyba zwykła od szyby bezpiecznej i antywłamaniowej?

Szyba zwykła jest szyba najbardziej popularna stosowana w większości okien.
Szyba bezpieczna chroni przed obrażeniami podczas rozbicia, jest bardziej wytrzymała.
Szyba antywłamaniowa jest odporna za zniszczenia i włamania, chroni przed złodziejami.

źródło i zdjęcia: Pinus

Firma powiązana:

Pinus

Telefon 77 411 39 25, 77 411 39 26
www.pinus-okna.pl, www.totalglass.pinus-okna.pl
pinus@pinus-okna.pl

Pinus