Porady

Stegu: Kleje montażowe do płytek

12.01.2016

Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele rodzajów klejów montażowych do płytek. Klienci często pytają nas, czym kleić płytki Stegu oraz jaka jest różnica między klejami Elastik i Multielastik.

Elastik jest gotową, białą masą dyspersyjną, produkowaną na bazie akrylu do wnętrz i na zewnątrz (po dodaniu cementu). Na Elastik można kleić praktycznie "wszystko do wszystkiego" (płytki gipsowe, betonowe i naturalne) z zachowaniem grubości spoiny. Szybko schnie i wiąże, jest półelastyczna (nigdy nie twardnieje), wydajna (cienkowarstwowa) i nie obciąża znacznie elewacji.

Klej Multielastik jest natomiast półelastyczną zaprawą cementową. Przygotowuje się ją poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody. Czas wiązania to 20-30 minut. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, tylko do mocowania płytek betonowych i z kamienia naturalnego. Jest mniej odporna na warunki w początkowej fazie klejenia (do 5 dni). Nie jest tak "czepliwa" podłoża jak Elastik, należy nakładać nieco grubszą warstwę (opłacalne przy ścianach nierównych). Jest mniej elastyczna i trzeba zawsze wyrobić taka ilość jaką się przygotuje – jego plus - jest tańsza w ogólnym rozrachunku. Pamiętajmy, że najlepiej prowadzić prace w temp. 10-15 ºC. Wtedy kleje cementowe (Elastik z cementem również) mają największą przyczepność, a podczas wiązania uzyskują najlepsze właściwości.

Paweł Hybel

źródło i zdjęcia: Stegu