Porady

MS więcej niż OKNA: Ciepło nie musi być drogie – aranżacja domu energooszczędnego

07.01.2016

Rosnące koszty ogrzewania oraz troska o zdrowie i komfort najbliższych sprawiają, że coraz częściej szukamy rozwiązań, które pomogą nam nieco oszczędzić bez konieczności obniżenia temperatury w naszych domach. Jak to zrobić? Można na przykład wymienić stare okna na energooszczędne.

Ciepło ucieka z budynków różnymi drogami. Straty energii, zwłaszcza w sezonie grzewczym, negatywnie przekładają się na stan naszych portfeli. Na szczęście można temu zaradzić. Inwestycja w ocieplenie ścian, zaizolowanie dachu oraz wymianę stolarki otworowej znacznie poprawia bilans energetyczny budynku, a co za tym idzie – wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Decydując się na prace z tym związane, szczególną uwagę zwróćmy na okna. Te o podwyższonych parametrach cieplnych pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Wybierając okna warto pamiętać, by nie kierować się jedynie ceną i obietnicami producentów, ale sprawdzonymi parametrami poszczególnych modeli. Liderem gwarantującym najwyższe standardy energooszczędności, bezpieczeństwa, jakości oraz ochrony środowiska wśród producentów stolarki otworowej, jest firma MS więcej niż OKNA.

Na co zwrócić uwagę?

Okna, które kupujemy do mieszkań powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Jest on bardzo ważny z punktu widzenia kosztów utrzymania budynku i komfortu jego użytkowania, ponieważ określa, ile ciepła tracimy przez okno – im jest niższy, tym lepiej.

Okna, które kupujemy do mieszkań powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła UwAby ułatwić porównanie różnych rodzajów okien, parametr ten powinien być podany dla okna referencyjnego, którego wymiary wynoszą 1230 x 1480, ponieważ jego wartość jest ściśle związana z rozmiarem okna. Czasami producenci, aby uzyskać lepszy wynik, podają współczynnik dla większych rozmiarów okna (np. 1500 x 1500), jednak takiego wyniku nie można porównywać z wynikiem dla okna referencyjnego. Współczynnik przenikania dla okien MS evolution [pasywne] wynosi 0,72 W/m²K. Dla porównania wartość ta dla produktów konkurencji wynosi 0,78W/m²K. Propozycja firmy MS więcej niż OKNA jest więc o 8,33% lepsza niż dostępna na rynku konkurencja.

Ważne szkło

Na rynku dostępna jest szeroka oferta nowoczesnych okien, pozwalających osiągnąć dużą oszczędność zużywanej energii. W celu ograniczenia strat ciepła najczęściej decydujemy się na okna z zastosowaniem szyb zespolonych termoizolacyjnych. Szyba taka składa się z dwóch czy nawet trzech tafli szklanych, oddzielonych ramkami. W celu ograniczenia strat energii, jedna (a w wersji trzyszynowej – dwie) z powierzchni takiej szyby zespolonej pokryta jest specjalną powłoką, która zmniejsza przenikanie ciepła ze środka na zewnątrz, jedynie minimalnie ograniczając dopływ światła do pomieszczenia.
Producenci okien sięgają też po własne, coraz bardziej innowacyjne rozwiązania.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta nowoczesnych okien, pozwalających osiągnąć dużą oszczędność zużywanej energii

Okna MS evolution [pasywne] zostały wyposażone w szybę SUPERtermo, składającą się z pakietu trzech tafli szkła oddzielonych ciepłą, kolorową ramką międzyszybową CHROMATECH ultra (zbudowaną ze stali szlachetnej i kolorowego poliwęglanu). Szyby zewnętrzne zostały pokryte powłokami niskoemisyjnymi, a przestrzeń międzyszybową wypełniono argonem. Rozwiązanie to sprawia, że współczynnik przenikania ciepła dla szyby SUPERtermo wynosi jedynie Uos=0,5W/m2K. Dla porównania warto dodać, że standardem stosowanym na rynku są wkłady trzyszybowe o współczynnikach 0,6 i 0,7W/m2K oraz wkłady dwuszybowe 1,0W/m2K.

Ważne profile

W oszczędzaniu ciepła, równie ważną rolę co szyby odgrywają również profile. Okna MS evolution [pasywne] wyprodukowane są z niemieckich, 6-komorowych profili Salamander o szerokości aż 92 mm. Zastosowanie uszczelki środkowej oraz innowacyjnego wzmocnienia termicznego SteelPUR® sprawia, że są one znacznie cieplejsze niż konkurencyjne systemy z wkładkami termicznymi. Opracowana przez inżynierów MS więcej niż OKNA technologia, jako pierwsza na rynku pozwalała na stosowanie wzmocnień nie tylko w skrzydłach i ramach okiennych, ale także w słupkach ruchomych i stałych. Dzięki niej nawet okna wieloskrzydłowe mogą być pasywne.

Dobry montaż to podstawa

Ogromne znaczenie ma również prawidłowy montaż okien, który oprócz mechanicznego zamocowania okien, ma spełniać funkcje izolacyjneOgromne znaczenie ma również prawidłowy montaż okien, który oprócz mechanicznego zamocowania okien, ma spełniać funkcje izolacyjne. Ponieważ każde zabezpieczenie jest tak dobre, jak jego najsłabszy punkt, ciągłość izolacji powinna być zachowana na całym obwodzie okna. Aby optymalnie wykorzystać właściwości izolacyjne okna, montuje się je dokładnie w strefie izolacji, czyli nad styropianem lub wełną mineralną (tzw. "ciepły montaż").

– "Prawidłowe zamontowanie okna w izolacji ściany umożliwiają specjalne systemy wsporników". – tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA.

– "Dobry handlowiec lub montażysta powinien sam zaproponować takie rozwiązanie. Jeśli tak się nie stanie, sami zapytajmy o taką możliwość, ponieważ straty ciepła spowodowane niewłaściwym montażem mogą nas w sumie kosztować więcej niż dodatkowe koszty na zakup wsporników czy materiałów izolacyjnych, nie mówiąc już o dodatkowych efektach w postaci zawilgocenia ściany wokół okna".

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA

Firma powiązana:

MS więcej niż OKNA

Telefon 59 841 08 00, 801 608 608 (infolinia)
www.ms.pl
info@ms.pl

MS więcej niż OKNA