Porady

Dom z garażem w bryle budynku

06.10.2011

O lokalizacji garażu często decyduje kształt i wielkość działki, a także indywidualne potrzeby inwestora. Garaż w bryle budynku to oszczędność miejsca na posesji, a także dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem.

Ekonomiczne rozwiązanie
Jeśli chcemy w pełni wykorzystać powierzchnię działki garaż w bryle budynku będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zajmie on dodatkowego miejsca, dzięki czemu zaoszczędzimy powierzchnię na, np. większy ogród. Garaż wkomponowany w bryłę budynku najlepiej zlokalizować od najmniej naświetlonej strony domu (północnej). Z praktycznego punktu widzenia to od inwestora zależy, czy chce mieć garaż połączony z budynkiem przez bezpośrednie przejście (pomieszczenie śluzę, wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze), czy też nie – wyjaśnia arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

W garażu musimy zadbać o dobrą wentylację – spaliny, opary paliwa i innych związków chemicznych mogą być bardzo groźne. Dzięki zastosowaniu efektywnego systemu wentylacji udaje się jednak skutecznie wyeliminować ten problem. Ogromnie istotnym aspektem jest także właściwa termoizolacja garażu – minimum 6 cm styropianu. Garaż jest pomieszczeniem nieogrzewanym, należy więc zadbać o odpowiednią ochronę termiczną pomieszczeń przylegających do niego w części mieszkalnej – przypomina arch. Agnieszka Owocka.

Funkcjonalny charakter
Dom z garażem w bryle budynku to wygodne rozwiązanie – zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej, pozwala na łatwe przenoszenie zakupów z samochodu, stanowi ponadto dodatkową strefę, którą można zagospodarować według indywidualnych potrzeb i upodobań. Garaż oprócz swojej standardowej funkcji może pełnić także dodatkową rolę – pomieszczenia gospodarczego, gdzie będzie wydzielone miejsce np. na sprzęty ogrodowe. Praktycznym rozwiązaniem jest zamocowanie w garażu różnych półek i wieszaków na narzędzia i części zamienne lub wydzielenie mini warsztatu na tyłach garażu – radzi arch. Agnieszka Owocka.

Dodatkowa powierzchnia nad garażem
Kolejną zaletą garażu wbudowanego w bryłę budynku jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Mając garaż wkomponowany w budynek mieszkalny, możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, którą w miarę potrzeb domowników można przeznaczyć na odosobniony gabinet, pracownię, przestrzeń rekreacyjną lub komfortowy taras. To na ile uda się w pełni wykorzystać tę przestrzeń uzależnione jest od kształtu i konstrukcji więźby dachowej, zaprojektowanej nad garażem – dodaje arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Źródło: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Więcej