Porady

Jak kupić dobre okna PCV?

05.10.2011

Okno jest bardzo specyficznym wyrobem – pozornie większość okien wygląda tak samo, bez względu na producenta więc gdzie są różnice?

Różnic jest zaskakująco dużo, jednak wiele bardzo istotnych elementów jest niewidocznych na „pierwszy rzut oka”. Po pierwsze profile mogą być klasy A, B lub C. Oznacza to iż ścianki konstrukcyjne mogą mieć  2,8 mm grubości /klasa A/ ale i poniżej 2,5 mm /klasa C/– różnica sięga zatem nawet 11% i więcej. To niepozorne 0,5 mm odgrywa bardzo istotną rolę. Producenci profili bazując na opinii, iż Klienci zwracają uwagę głównie na: magiczną ilość „5 i więcej komór”, szerokość 70 mm profilu i cenę okna – dostosowują swoją ofertę do tych oczekiwań.

Gro profili „nowej generacji”  5 komorowych waży tyle samo, co „starsze modele” – które były 3 komorowe i miały szerokości 58-60mm. Wszystko da się „rozdmuchać” – profile na etapie produkcji także. Powód jest jeden: cena profilu to jego waga, a nie ilość komór! Grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne okna PCV. Warto zatem sprawdzić z jakiej klasy profilu proponowane są okna. Klasa profilu podawana jest w Aprobacie Technicznej, którą winien dysponować handlowiec – radzi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Po drugie – wszystkie profile PCV wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia. Stal jest jednak droga, ale – na szczęście – w gotowym wyrobie jej nie widać. Wprawdzie zgodnie z wytycznymi powinno się stosować zbrojenie min. 1,5 mm, ale jak zastosuje się 1,0-1,2 mm to oszczędności są dość istotne, a więc pokusa duża. Pominięcie w umowie sprzedaży informacji o grubości zastosowanego zbrojenia daje możliwości zastosowania dowolnego rozwiązania.

Dodatkowo zbrojenie winno być przykręcane do profilu nie rzadziej niż co 30 cm. Rzadziej przykręcone zbrojenie to również wymierne korzyści dla producenta: taniej i szybciej – twierdzi ekspert OknoPlus – po trzecie, większość producentów stosuje okucia znanych firm, ale o ilości punktów ryglowania mówi niewielu. A okucia można porównać do klocków LEGO – ilość elementów decyduje o cenie, szczelności i funkcjach okna. Zatem można „okuć” okno systemowo, ale można również w ramach oszczędności zastosować mniej elementów na niewidocznych częściach okna: „góra, dół, z boku od strony zawiasów”. W efekcie występują przedmuchy.

Zbyt uboga kombinacja elementów okucia nawet najlepszej firmy nie zagwarantuje dobrego funkcjonowania, szczelności i bezpieczeństwa. Dodatkowe elementy okucia znacznie podnoszące komfort użytkowania, tj. stopniowanie uchyłu, zatrzask balkonowy, zaczepy przeciwwyważeniowe często kalkulowane są dopiero na życzenie „świadomego” Klienta. Poprzez zastosowanie zaczepów oraz rolek ryglujących w kształcie grzybków możemy osiągnąć odpowiedni poziom zabezpieczenia przed włamaniem.

Istotnym jest jednak, aby zaczepy były przykręcone do stali wzmacniającej ramę 4 śrubami. Producenci najczęściej stosują tylko 2 śruby przykręcane do plastiku – w myśl zasady taniej i szybciej – a efekt zabezpieczenia: pozorny. Ekspert firmy OknoPlus radzi również by zwracać uwagę również na takie elementy jak klamki, kolor oraz współczynnik przenikania ciepła.

Jak kupić dobre okna PCV? Warto precyzyjnie i wnikliwie czytać oferty stolarki, bo niestety dla efektów marketingowych często prezentowane są nie do końca rzetelne wyliczenia. Przykładowo, w Europie do celów porównawczych uwzględnia się parametry okna referencyjnego (1230 mm x 1480 mm). Podawanie współczynnika samej szyby lub okna o większych wymiarach, czy np. okna z roletą – może potencjalnego klienta wprowadzić w błąd – przestrzega ekspert firmy OknoPlus.

Źródło: OknoPlus

Więcej

Firma powiązana:

OknoPlus

Telefon 12 277 57 00, 0 800 13 00 54 (infolinia)
www.oknoplus.com.pl
biuro@oknoplus.com.pl

OknoPlus