Porady

Na jakim podłożu można układać gonty?

Gonty bitumiczne KATEPAL mogą być układane na dachach o najbardziej skomplikowanych kształtach z nachyleniem połaci od 12 do 90 stopni. Układane są na pełnym poszyciu z tarcicy, desek lub płyty wodoodpornej (OSB, sklejki lub płyty wiórowej). Przy użyciu tarcicy lub desek należy pamiętać o równej grubości i odpowiedniej wilgotności drewna - nie może być większa niż 21%.

Przy rozstawie krokwi do 1,1 m deski powinny mieć szerokość od 8 do 15 cm a grubość 2,5 cm. Przy większych rozstawach oraz konstrukcjach narażonych na silne parcie wiatru od dołu poszycia (np. werandy), deski należy łączyć na pióro i wpust. Konieczność stosowania pełnego poszycia wymieniana jest często jako wada pokryć bitumicznych, ale należy pamiętać o ogromnej roli, jaką pełni poszycie w zachowaniu właściwej sztywności konstrukcji dachowej. Fakt ten sprawia, że coraz częściej wraca się do pełnego poszycia również w przypadku pokryć dachowych układanych na łatach.

Przy kącie nachylenia połaci 12 - 18 stopni wymagany jest podkład z papy podkładowej. Układając gonty na starym pokryciu, należy pamiętać o usunięciu blaszek podkładowych, ścięciu fałd i pęcherzy, oraz wysuszeniu starego podłoża.

źródło i zdjęcia: Stema

Na jakim podłożu można układać gonty?

Firma powiązana:

Stema

Telefon 22 840 32 04, 22 740 30 30
www.stema.pl
gonty@stema.pl, stema@stema.pl

Stema
Zobacz produkty: