Porady

KOSPEL: Jaki podgrzewacz wybrać: hydrauliczny czy elektroniczny?

14.12.2015

Zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest najbardziej oszczędnym sposobem podgrzewania wody. Urządzenia te załączają się i pobierają energię elektryczną tylko w momencie poboru ciepłej wody, którą uzyskuje się natychmiast po jej odkręceniu. Jedną z najważniejszych cech podgrzewaczy przepływowych jest to, że pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika. Nie każdy jednak wie, że są podgrzewacze bardziej i mniej oszczędne. Można mianowicie wybrać podgrzewacze z załączaniem hydraulicznym lub podgrzewacze sterowane elektronicznie.

Sterowanie hydrauliczne

Podgrzewacze z tzw. sterowaniem hydraulicznym, w zależności od ilości przepływającej wody, w sposób mechaniczny załączają 1 lub 2 stopień mocy. Jednocześnie posiadają przełącznik umożliwiający ustawienie pełnej mocy lub jej ograniczenie - tryb ekonomiczny. Taki sposób załączania powoduje, że w praktyce temperatura wody wypływającej z podgrzewacza zależy od ilości przepływającej wody - im więcej wody - tym niższa temperatura.

Panel sterowania podgrzewacza PPE2 electronicW ofercie firmy Kospel znajdują się dwa modele trójfazowych podgrzewaczy hydraulicznych:

  • PPH2 hydraulic – podgrzewacz o prostej, niezawodnej konstrukcji i najlepszej cenie,
  • KDH Luxus – podgrzewacz z miedzianymi grzałkami, o solidnej, sprawdzonej w ciągu 20-letniej produkcji konstrukcji.

Sterowanie elektroniczne

Podgrzewacze elektroniczne zapewniają zdecydowanie bardziej komfortową i oszczędną eksploatację. Układ sterowania umożliwia płynną regulację temperatury wody w zakresie
30 – 60oC.

Zastosowanie czujnika do pomiaru przepływu wody umożliwia załączanie już przy niewielkim przepływie 2,5 l/min, co jest szczególnie istotne w instalacjach, w których jest małe ciśnienie wody.

Porównanie kosztów eksploatacji podgrzewania hydraulicznego i elektronicznegoPodgrzewacze elektroniczne mają możliwość dogrzewania wody wstępnie podgrzanej, np. przy współpracy z zasobnikiem c.w.u. Temperatura wody na zasilaniu podgrzewacza może osiągać nawet do 70oC.

W podgrzewaczach elektronicznych znajduje się również przełącznik priorytetu pracy, który umożliwia współpracę z innymi urządzeniami dużej mocy (np. elektrycznym kotłem c.o.) na zasadzie priorytetu.

Podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym zapewniają bardziej oszczędną eksploatację. Na przykład przy korzystaniu z umywalki załączają się niewielką mocą już przy minimalnym przepływie wody. Moc podgrzewacza jest dokładnie dopasowana do ilości przepływającej wody, dzięki czemu zużycie energii może być nawet o 30% niższe niż w przypadku podgrzewacza hydraulicznego.

W ofercie firmy Kospel znajdują się cztery modele trójfazowych podgrzewaczy elektronicznych:

  • PPE2 electronic LCD – podgrzewacz wyposażony w wyświetlacz LCD, umożliwiający zaprogramowanie 3 temperatur, blokadę przeciwpoparzeniową, posiadający funkcję 3 moce w 1 podgrzewaczu,
  • PPVE Focus electronic – pierwszy na rynku podgrzewacz z dotykowym panelem LCD,
  • KDE Bonus electronic – podgrzewacz z miedzianymi grzałkami o solidnej, niezawodnej konstrukcji,
  • EPP-36 Maximus – podgrzewacz dużej mocy.

źródło i zdjęcia: KOSPEL

Firma powiązana:

Kospel

Telefon 94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
www.kospel.pl
info@kospel.pl

Kospel