Porady

Somfy: Jak skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie?

08.12.2015

Rachunek za ogrzewanie może nieprzyjemnie zaskoczyć, zwłaszcza po zakończeniu sezonu grzewczego. Często kwoty idą w tysiące złotych. Wielu z nas wydaje się bowiem, że do ogrzania całego domu kaloryfery muszą działać pełną parą.

Tymczasem na rynku są dostępne rozwiązania, dzięki którym możemy utrzymać stałe ciepło w domu, a przy tym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20 proc.

Jak to konkretnie zrobić?

Zanim na dobre rozpocznie się sezon zimowy warto zainwestować w co najmniej dwa inteligentne rozwiązania, które sprawią, że ciepło z domu lub mieszkania nie będzie szybko uciekać na zewnątrz

Rolety, które pomogą podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu

Pomocne w ogrzaniu pomieszczeń są np. rolety zewnętrzne.Wystarczy zaopatrzyć się w systemu domu inteligentnego, np. produkowanej przez Somfy TaHomę

- "Niektórzy rolety kojarzą z ochroną mieszkania włamaniem lub przed słońcem. Dla innych to pomoc w zachowaniu prywatności i osłona przed wścibskimi sąsiadami. Jest jednak ich trzecie zastosowanie, o którym mało kto pamięta - tak jak latem pomagają one w utrzymaniu chłodu, tak zimą służą do utrzymania ciepła". - mówi Tomasz Koziarek, ekspert z firmy Somfy

W jaki sposób?

Wystarczy zaopatrzyć się w systemu domu inteligentnego, np. produkowanej przez Somfy TaHomę. Jej użytkownicy mogą tak ustawić mechanizm, by zimą rolety odsłaniały się, kiedy tylko wzejdzie słońce i automatycznie zamykały się wieczorem, by zatrzymać nagromadzone ciepło. - Dzięki naturalnemu oświetleniu temperatura w domu podniesie się aż o 2 stopnie Celsjusza, nie trzeba więc będzie włączać na full kaloryferów - twierdzi Tomasz Koziarek.

- "Po zastosowaniu czujników temperatury i/lub nasłonecznienia rolety będą automatycznie odsłaniać okna w czasie największego nasłonecznienia i zasłaniać w czasie mrozów i w nocy – to bardzo duża oszczędność energii cieplnej". - dodaje.

Termostat, który sam wyreguluje temperaturę w domu

Według eksperta firmy Somfy w obniżeniu rachunków pomogą nam również inteligentne, automatycznie sterowane termostaty. Wystarczy tak zaprogramować TaHomę, aby odcinała dopływ ciepła do kaloryferów, kiedy temperatura osiągnie zamierzoną wartość np. 21 stopni Celsjusza.Rachunek za ogrzewanie może nieprzyjemnie zaskoczyć, zwłaszcza po zakończeniu sezonu grzewczego

Nie trzeba samodzielnie zajmować się z zakręcaniem i rozkręcaniem kaloryferów. System sam koryguje ich ustawienia i co więcej – synchronizuje statystyki uzyskiwane przez termostaty z urządzeniami w domu.

- "Jeśli wskażemy systemowi, żeby wieczorem zgasił światła, dla termostatów będzie to oznaczało, że nikogo nie ma już w pokoju i obniżą temperaturę o kilka stopni. Jeśli otworzymy okno, to czujniki wskażą termostatom, żeby wyłączyły ogrzewanie". - mówi Tomasz Koziarek.

Jego zdaniem skorzystanie tylko z tych dwóch inteligentnych narzędzi dla domowego budżetu to oszczędność na rachunkach za ogrzewanie do 20 proc. To nawet kilkaset złotych oszczędności rocznie.

źródło i zdjęcia: Somfy

Firma powiązana:

Somfy

Telefon 22 509 53 00
www.somfy.pl
biuro@somfy.pl

Somfy