Porady

Zacznij od dobrego projektu

03.10.2011

Jak zgrać wygląd i funkcje ogrodu z potrzebami mieszkańców posesji? Jakiego użyć materiału na nawierzchnie? Odpowiedź jest jedna – dobry projekt aranżacji przestrzeni przydomowej.

Zadaniem dobrego projektu jest odnalezienie i stworzenie kompletnej wizji nawierzchni wokół domu wraz z jego otoczeniem, ogrodem, architekturą – mówi Dawid Kuptz, projektant z firmy Libet pracujący na Pomorzu – Na tym etapie łatwo coś zmienić, rozwiać wątpliwości. Wspólnie określić oczekiwania, wyznaczyć kierunek i plan działania. Ważne jest nie tylko jakie rośliny, krzewy, drzewa znajdują się na posesji, ale również jakie właściciele chcieliby mieć tam w przyszłości. Praca nad projektem pozwoli doprecyzować wszystkie szczegóły.

Źródłem dumy każdego właściciela jest posesja efektowna i praktycznie urządzona. Jednak każda działka budowlana, architektura stojącego tam domu, jego otoczenie – są inne. Różne są też gusta i preferencje mieszkańców. Do zadań projektanta należy nie tylko zaplanowanie kształtu nawierzchni, ale i pomoc w wybraniu odpowiednich materiałów, idealnie pasujących do danego domu i podkreślających jego walory.

Po bliższym poznaniu różnorodność dostępnych materiałów nawierzchniowych zaskakuje niejednego klienta – opowiada Dawid Kuptz – Kostki brukowe i płyty tarasowe mogą różnić się nie tylko barwą, ale również kształtami i sposobem wykończenia powierzchni. Są wśród nich produkty postarzane do układania nawierzchni stylizowanych na wiekowe, kostki i płyty wykańczane naturalnymi kruszywami, płyty wiernie odwzorowujące skały wapienne czy trawertynowe. Jest też prawdziwy piaskowiec.

Fachowcowi łatwiej jest dobrać nie tylko rodzaj kostki brukowej, lecz także elementy dekoracyjne, które dodadzą ogrodowi wyjątkowego charakteru i uroku. Klimat otoczenia potrafią zmienić kolorowe żwirki sąsiadujące z nawierzchnią lub wpleciony w ścieżkę naturalny kamień. Nawet drobiazgi potrafią sprawić, że dom ze swoim otoczeniem wygląda niezwykle harmonijnie i pięknie. Wykorzystane rozwiązania będą sprawdzać się w praktyce, a estetyka tak wyjątkowo zaprojektowanego miejsca na długo zapadnie w pamięć, a to wszystko dlatego, że zaczeliśmy od dobrego projektu.

Przy budowie domu i jego aranżacji, pomoc projektanta znacznie ułatwia zadanie – twierdzi Dawid Kuptz – Pozwala też zaoszczędzić dużo czasu i nierzadko nerwów inwestora. Mając przygotowany projekt, łatwiej zaplanować prace, stworzyć harmonogram działania i kontrolować jakość wykonania każdego etapu. Zestawienie materiałów to podstawa każdego projektu. W ten sposób inwestor oszczędza również pieniądze, bo nie musi kupować materiału na zapas, ani „na próbę”. Co ważne, taka profesjonalna usługa projektowa wcale nie musi być kosztowna.

 

Źródło: Libet

Więcej

Firma powiązana:

Libet

Telefon 71 335 11 01, 801 542 381
www.libet.pl

Libet