Porady

Rekuperatory.pl: Ile kosztuje rekuperacja?

03.12.2015

Rekuperacja jest energooszczędnym sposobem wentylacji pomieszczeń, który polega na mechanicznym wprawianiu w ruch powietrza (za pomocą dwóch wentylatorów umieszczonych w rekuperatorze), dzięki czemu zużyte i zanieczyszczone powietrze jest usuwane, a świeże nawiewane.

W wymienniku rekuperatora pomiędzy dwoma strumieniami powietrza następuje odzysk ciepła, czyli przekazanie energii - stąd biorą się oszczędności.

Koszt montażu rekuperacji (wentylacji z odzyskiem ciepła) dla domu jednorodzinnego zależy od:

  • metrażu domu,
  • ilości i rodzaju pomieszczeń,
  • rodzaju rekuperatora,
  • rodzaju zastosowanej instalacji.

Od metrażu domu, ilości i rodzaju pomieszczeń w głównej mierze zależy, jakiej mocy rekuperator powinien być zastosowany oraz jak długa i jak poprowadzona jest instalacja wentylacyjna (kanały/przewody wentylacyjne).

Najmniej skomplikowana instalacja to najczęściej instalacja w domach parterowych. Prosty układ pomieszczeń i sposób zejścia do nich kanałami wentylacyjnymi, jest zazwyczaj także nieco tańszy.

W domach z piętrem, by właściwie zaprojektować przejścia pomiędzy kondygnacjami z maksymalną optymalizacją prowadzenia kanałów (by uniknąć niepotrzebnej zabudowy), inżynier musi posiadać więcej doświadczenia i praktyki.

Koszt montażu rekuperacji to:

  • instalacja - dwa główne rodzaje kanałów: tradycyjne stalowe o dużych średnicach i nowoczesne polietylenowe oraz cała gama funkcjonalności),
  • rekuperator (stosowane w domkach głównie rekuperatory z wysokim odzyskiem ciepła - z wymiennikiem przeciwprądowym lub wymiennikiem obrotowym - ale także krzyżowe o średnim stopniu odzysku),
  • urządzenia współpracujące (gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca, zaawansowana filtracja powietrza nawiewanego),
  • sterownik.

Im lepiej i efektywniej firma instalacyjna potrafi połączyć rekuperator z instalacją w bezawaryjnie i efektywnie działającą całość, tym warto więcej za system zapłacić. Inwestycja ta zwróci się wielokrotnie.

Obecnie na polskim rynku - z powodu dynamicznego rozwoju tematyki odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego - ceny za usługę montażu rekuperacji są mocno zróżnicowane: początkujący instalatorzy, którzy dopiero zdobywają doświadczenie, są z reguły najtańsi - uczą się, a nauka kosztuje. Kosztuje zazwyczaj inwestora, który ponieść musi konsekwencje nie do końca dobrze działającego systemu.

Decydując się więc na konkretną firmę instalacyjną, warto jest zwrócić uwagę na doświadczenie i fachowość w zakresie montażu rekuperacji.

Rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza to, że nie buduje się części (czasami żadnych) kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie montuje nawiewników ani rozszczelnień w oknach, nie wstawia kratek ani wentylatorków w łazienkach. Można także zrezygnować z części otwieralnych okien na rzecz dużo tańszych (i bardziej dizajnerskich) szkleń stałych. Nie wstawia się na komin strażaków, ani żadnych innych urządzeń, które miałyby zapewnić prawidłowy kierunek ruchu powietrza w kominach (nie są potrzebne).

Wszystko to oznacza, że od ceny systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt niepotrzebnych elementów: czasami jest to ponad 50% ceny systemu rekuperacji.

O montażu rekuperacji - to warto wiedzieć

Płatność za system rekuperacji w Rekuperatory.pl rozłożona jest na etapy związane bezpośrednio z postępami prac na budowie. Etap pierwszy (stan surowy zamknięty przed tynkami): montaż instalacji. Etap drugi: montaż i uruchomienie rekuperatora (po pomalowaniu ścian). Płatność obydwu etapów podzielona jest również na części płatne przed i po wykonaniu usługi.

Rekuperacja - zapamiętaj!

Rekuperacja to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu. Podstawowym, odczuwalnym każdego dnia i każdej nocy powodem, dla którego warto się na nią zdecydować jest znacząca poprawa komfortu w domu.

Koniec z zaduchem, wietrzeniem, przewietrzaniem, koniec z komarami i kurzem, koniec z bólem głowy po nocy spędzonej w sypialni, w której zawartość dwutlenku węgla kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. W domu z dobrze wykonanym systemem rekuperacji jest pachnąco i świeżo. Bez otwierania okien i bez strat energetycznych (choć okna otwierać oczywiście można).

źródło i zdjęcia: Rekuperatory.pl

Firma powiązana:

Rekuperatory.pl

Telefon infolinia 603 446 366
www.rekuperatory.pl
pytania@rekuperatory.pl

Rekuperatory.pl