Porady

Uciechowski: Konserwacja czy nowy system kominowy - jak poradzić sobie z tym problemem?

02.12.2015

Bez względu na to, czy decydujemy się na nowy system, czy postanowimy naprawiać istniejący – zawsze warto zwrócić uwagę na przystosowanie go do aktualnego rozwiązania grzewczego. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór kominów, które można dopasować do każdego pieca.

Wiele osób przykłada uwagę głównie do urządzenia grzewczego, jakim jest np: kocioł gazowy. Warto jednak zauważyć, że za ekonomikę oraz bezpieczeństwo ogrzewania pomieszczeń w równej mierze odpowiada odpowiedni system kominowy.

Jest to bardzo ważny element, który bardzo często pomijamy – jednak jego konserwacja oraz naprawa są istotne dla działania całej instalacji grzewczej. W takim razie, w przypadku problemów z systemem kominowym warto wiedzieć, czy konieczna jest wymiana, czy można poradzić sobie z tym w inny sposób.

Wybieramy komin

Decyzję o wyborze zespołu grzewczego (kocioł oraz komin) powinniśmy podjąć wcześnie, najlepiej jeszcze na etapie projektowania. Jest to ważne z tego względu, że komin wznosi się najczęściej wraz ze ścianami domu.

Sam wybór komina często podejmujemy w sposób nieprzemyślany, za radą rodziny, znajomych lub lokalnego dostawcy. Warto jednak zainteresować się tematem i wybrać odpowiedni system, który będzie działał sprawnie przez długi czas.

Warto zwrócić uwagę, że sam komin budujemy wraz z całym budynkiem, a decyzję o typie ogrzewania często podejmujemy później. To typowy błąd, ponieważ rodzaj paliwa, typ urządzenia oraz moc grzewcza to parametry, które powinny wpłynąć na zastosowany system kominowy, a w szczególności jego średnicę oraz zdolności odprowadzania spalin.

Wybierając komin należy zastanowić się dokładnie nad docelowym typem urządzenia grzewczego. Bardzo ważny jest również tryb pracy wybranego rozwiązania, który możemy podzielić na dwa rodzaje.

Pierwszym rodzajem pracy jest praca na mokro – mówimy o nim wtedy, gdy w kominie występuje kondensacja pary zawartej w spalinach. Zjawisko to pojawia się w sytuacji, gdy temperatura w przewodzie kominowym spada poniżej tzw. punktu rosy. Decydując się na urządzenie grzewcze pracujące w tym trybie warto wiedzieć, że system kominowy będzie musiał działać w systemie niskotemperaturowym, czyli z kotłami, w których temperatura spalin zawiera się w określonym przedziale 80 – 120 stopni Celsjusza.

Drugim rodzajem pracy jest praca na sucho. Mówimy o niej w sytuacji, kiedy temperatura w każdym odcinku przewodu kominowego jest wyższa od temperatury punktu rosy. Oznacza to, że w procesie spalania uzyskuje się wysoką temperaturą spalin, czyli bez wilgoci. Dzięki temu ciąg termiczny powinien szybko usuwać spaliny na zewnątrz, a system kominowy przystosowany do tego typu pracy.

Czy możliwa jest konserwacja i naprawa systemu kominowego?

Zamiast kupna i wykonania nowego komina, można go naprawić, dzięki czemu koszty będą o wiele niższe. Na rynku można znaleźć wiele systemów, które pozwalają na konserwację istniejącego systemu.

Najnowsze produkty pozwalają na szybkie i ekonomiczne uszczelnianie przewodów kominowych przy pomocy specjalnych powłok termoutwardzalnych. System taki nie posiada łączeń, a całą naprawę przewodów wykonuje się metodą wdmuchiwania, które pozwala na przystosowanie się powłoki do każdego materiału oraz kształtu. W taki sposób możemy uszczelnić systemy kominowe każdego typu – również kanały dymowe.

Wykonanie takiej konserwacji nie wymaga wykonywania dodatkowych prac murarskich, dzięki czemu oszczędzamy również sporą ilość czasu. Cały proces naprawy systemu kominowego można wykonać w ciągu kilku godzin. Całość pozwala na przystosowanie istniejącego komina do kontynuowania działania przez wiele lat – nie trzeba więc wymieniać całego systemu na nowy. Tego typu produkty konserwacyjne posiadają długoletnie gwarancje, więc nie jest to rozwiązanie "na chwilę".

Jak można dowiedzieć się z tekstu, system kominowy to bardzo istotny element każdego budynku. Bez względu na to, czy decydujemy się na nowy system, czy postanowimy naprawiać istniejący – zawsze warto zwrócić uwagę na przystosowanie go do aktualnego rozwiązania grzewczego. Warto zatroszczyć się o ten element, ponieważ jest tak samo ważny, jeżeli chodzi o ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń, jak same urządzenia cieplne.

źródło i zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Firma powiązana:

Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Telefon 62 734 42 68, 62 734 47 46
www.uciechowski.com.pl
biuro@uciechowski.com.pl

Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.