Porady

GDE Polska: Jak przygotować okablowanie do wideodomofonów analogowych?

30.11.2015

Prawidłowe przygotowanie instalacji wideodomofonowej umożliwia łatwy montaż i uzyskanie maksymalnej funkcjonalności, no i oczywiście unikniecie "przypadkowych" awarii.

System videodomofonowy dla typowego "domku" składa się z kamery (umieszczonej na zewnątrz) i monitora (umieszczonego wewnątrz mieszkania. W prostych instalacjach wykorzystuje się systemy analogowe gdyż są one tanie, łatwe w konfiguracji i w miarę możliwości niezawodne.

Systemy analogowe COMMAX działają prawidłowo jeśli jest zachowana odpowiednia średnica i długość przewodu, oczywiście jeśli przewód jest w ziemi powinien być w odpowiedniej izolacji. Większość monitorów analogowych jest zasilana z sieci 230V, czyli trzeba uwzględnić w pobliżu monitora dostępność zasilania.

Przekrój przewodu zależy od "odległości kablowej" czyli:

  • dla odległości kamera-monitor do 50m, wystarczy 0,5mm,
  • dla odległości kamera-monitor 50-150m, potrzebujemy 0,8mm (w praktyce najczęściej łączymy 2 żyły 0,5).

dodatkowo powyżej 50m zaczyna się problem z prawidłowym ekranowaniem sygnału wideo, są 2 rozwiązania czyli:

  1. przewód koncentryczny ( masa musi być podłączona do "-" zasilania kamery)
  2. transmisja symetryczna wideo, wykorzystująca 2 żyły(zalecana skrętka UTP, potrzebne dodatkowe transmitery)

Komunikacja A/V kamera-monitor to 4 żyły, dodatkowo konieczne jest doprowadzenie zasilania do obwodu elektrozaczepu (kamera ma wbudowany przekaźnik NO), zalecany "minimalny przekrój" j.w. Jeśli chcemy aby taka instalacja wyglądała estetycznie warto zamontować w miejscu gdzie będzie monitor popularną "głęboką puszkę instalacyjną". W puszce oprócz połączenia monitor-kamera, będzie dołączone zasilanie 230V monitora, dodatkowo można zainstalować miniaturowy transformator do obwodu elektrozaczepu DE-0612T.

Przeszkadzającą wtyczkę do monitora można odciąć i połączyć przewód listwą łączeniową z przewodami sieci 230V (co nie powoduje utraty gwarancji). Oczywiście wszystkie prace tego typu powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje/uprawnienia czyli instalator.

Poniżej przykładowa instalacje dla domku jednorodzinnego, przy założeniu odległości kamera-monitor do 50m:

  1. kamera, 1 monitor, elektrozaczep,
  2. kamery 2 monitory, 2 elektrozaczepy.

źródło i zdjęcia: GDE Polska

Firma powiązana:

GDE Polska

Telefon 12 256 50 35, 12 256 50 25
www.gde.pl
biuro@gde.pl

GDE Polska