Porady

Grupa Armatura: Łazienka w detalach

30.11.2015

Elegancka ceramika, odporne na wilgoć meble, funkcjonalna armatura, oryginalne kafelki, dekoracyjne dodatki – to dla wielu z nas przepis na idealną łazienkę. Aranżując wnętrze, warto poświęcić jednak dużą uwagę także nierzucającym się w oczy elementom, które mają istotne znaczenie dla naszego komfortu. O czym warto pamiętać?

Syfony

Ich główną funkcją jest odprowadzanie wody z odpływu umywalki do kanalizacji, a także zatrzymanie nieprzyjemnych w zapachu gazów obecnych w instalacji. Kryterium kluczowym przy wyborze odpowiedniego modelu jest trwałość materiału oraz dopasowanie kształtu syfonu do rodzaju umywalki. Podstawowy podział wyróżnia dwa typu urządzeń – butelkowe o konstrukcji pionowej i rurowe o ułożeniu poziomym.Kryterium kluczowym przy wyborze odpowiedniego modelu jest trwałość materiału oraz dopasowanie kształtu syfonu do rodzaju umywalki

- "Pierwsze z nich polecane są w przypadku łazienek o ograniczonej powierzchni. Dzięki umiejscowieniu zbiornika z wodą w dolnej części, wyróżniają się smukłym, podłużnym i łatwym do zabudowy kształtem. Tego typu syfony wymagają jednak okresowego czyszczenia, w związku z czym powinny być montowane w łatwo dostępnym miejscu". – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

- "Modele rurowe wyróżniają się natomiast wysoką wydajnością działania i zdolnością do samooczyszczania. Cechy te wynikają przede wszystkim z konstrukcji w kształcie litery „U”, która eliminuje punkty zbierania się zanieczyszczeń". – dodaje ekspert.

Oprócz standardowych rozwiązań, na rynku dostępne są również syfony dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Prowadzone z linią umywalki, pozostawiają wolną przestrzeń, która umożliwia wygodne podjechanie i dostęp do baterii. Przy wyborze warto pamiętać również o weryfikacji trwałości materiału. Solidnością wyróżnia się tworzywo PCV lub mosiądz pokryty warstwą chromu.

Spusty

Spusty umywalkowe to elementy, które pozwalają na sprawną regulację ilości wykorzystywanej wody podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych lub porządkowych. Jedną z podstawowych kwestii, decydujących o wyborze konkretnego modelu jest jego dopasowanie do baterii. Przy armaturze wyposażonej w cięgno, spust powinien wyposażony w specjalny łącznik, który umożliwi wygodne sterowanie.

Alternatywnym rozwiązaniem są warianty typu klik-klak, w przypadku których przepływ wody jest regulowany poprzez naciśnięcie spustu. Odblokowanie następuje po ponownym wciśnięciu. Oprócz kwestii funkcjonalnych, warto zwrócić uwagę także na estetykę tego elementu. Jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie chromowanej armatury, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie spustu o tym samym wykończeniu. Funkcję ozdobną mogą pełnić warianty nietypowe – np. w kształcie kwadratu lub o ceramicznym korku.

Zawory

Zawory kątowe to elementy mające niebagatelny wpływ na sprawną pracę armatury. Obecność w zaworach filtrów pozwala zabezpieczyć łazienkowe baterie przed nieczystościami gromadzącymi się w instalacji.Obecność w zaworach filtrów pozwala zabezpieczyć łazienkowe baterie przed nieczystościami gromadzącymi się w instalacji Wyposażone w głowice ceramiczne, umożliwiają sprawne odcięcie dopływu wody w momencie wystąpienia awarii lub przy zabezpieczaniu mieszkania przed dłuższym wyjazdem. Choć uważane często za elementy mało estetyczne, zawory mogą pełnić często rolę dekoracyjnych ozdobników wnętrza. Zakup wariantów o ciekawych kształtach, np. inspirowanych geometrią kwadratach czy krzyżykach i chromowanych wykończeniach podkreśli elegancję wnętrza.

Przyciski spłukujące

Decydujące znaczenie dla oszczędności wody w strefie toaletowej ma mechanizm spłukujący.

– "Dużą popularnością w przypadku ceramiki podwieszanej cieszą się przyciski wyposażone w funkcję DUO 3/6l, umożliwiającą spłukiwanie zarówno połową, jak i całą objętością zbiornika wody". – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– "Tego typu przyciski wyróżniają się dwumodułową konstrukcją. Różnorodność dostępnych wykończeń – połyskującego lub matowego chromu czy klasycznej bieli pomoże dobrać konkretny model względem wystroju wnętrza". – dodaje ekspert.

Węże natryskowe

Elementem, który wpływa nie tylko na estetykę, ale również na wygodę użytkowania strefy prysznicowej, jest wąż natryskowy.Elementem, który wpływa nie tylko na estetykę, ale również na wygodę użytkowania strefy prysznicowej, jest wąż natryskowy Ze względu na wymagające warunki eksploatacji – ryzyko uszkodzenia mechanicznego lub wystąpienia nieprawidłowości związanych z regularnym oddziaływaniem twardej wody, solidność powinna być podstawowym kryterium wyboru. Wyróżnia się dwa rodzaje wykończenia węży natryskowych. Pierwszy, wykonany z tworzywa, cechuje się gładką, koloryzowaną powierzchnią. Modele wykonane z mosiądzu są natomiast dodatkowo wzmocnione poprzez oplot, który zabezpiecza wąż przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zwykle utrzymany jest on w kolorystyce chromu. Wybierając ten element, warto dopasować go do wysokości drążka prysznicowego. Standardowe modele węży mają ok. 150 cm długości.

źródło i zdjęcia: Grupa Armatura

Firma powiązana:

Armatura Kraków

Telefon 12 25 44 206
www.grupa-armatura.pl
biuro@grupa-armatura.pl

Armatura Kraków