Porady

Komin-Flex: Zastosowanie daszka przy piecach kondesacyjnych

23.11.2015

Z uwagą przeczytałem Państwa wytyczne i w związku z tym mam pytanie odnośnie zastosowania daszka.

PYTANIE

Sytuacja jest nastepująca mam piec kondensacyjny z zamknietą komora zasilany poprzez dwuosiowe rury WSPS (80/125). Na dachu ze względu na wymagania układ kominowy został rozdzielony i komin spalinowy (80) został wyprowadzony 80cm w stosunku do komina powietrza (125) pytanie dotyczy zastosowanego daszka na kominie spalinowym i możliwości powstania korka lodowego na nim, pytanie jest o tyle zasadne że brak tego typu rozwiązań w instrukcjach i przepisach a znajomy serwisant piecy powiedział że daszka poprostu nie powinno być.

Pytanie czy tak jest w rzeczywistości i czy ten daszek powoduje jeszcze jakieś dodatkowe problemy związane z wydalaniem spalin?

ODPOWIEDŹ

Przy układach spalinowo-powietrznych dla kotłów kondensujących nie ma potrzeby stosowania daszka kominowego. Daszek ten jest wskazany przy rozwiązaniach z kotłami z zamkniętą komorą spalania (turbo).

Zastosowanie daszka kominowego w niektórych przypadkach może prowadzić do powstawania korka lodowego, czyli zamarzania skroplonej pary wodnej na elementach wyrzutu spalin. Spaliny z kotłów kondensujących posiadają niższą temperaturę, a co za tym idzie szybciej mogą się tworzyć korki lodowe, dlatego też nie zaleca się stosowania tego rozwiązania z kotłami kondensującymi.

Kotły wyrzucające spaliny w nadciśnieniu posiadają wbudowany wentylator wytwarzający określony przez producenta spręż. Prawidłowy dobór elementów systemu spalinowo-powietrznego nie powinien być większy niż zakłada producent urządzenia grzewczego.

źródło i zdjęcia: Komin-Flex