Porady

GDE Polska: Jak prawidłowo ustawić ostrość w kamerach dualnych?

16.11.2015

Jeden z klientów zwrócił uwagę że po ustawieniu ostrości w kamerze w dzień, po przełączeniu w tryb nocny rozjechała się ostrość.

W praktyce jeśli ustawiamy ostrość obiektywu przy dobrym oświetleniu w trybie kolorowym to zawsze po przełączaniu w tryb czarno-biały okaże się że ostrość jest ustawiona lekko nieprecyzyjnie. W zależności od kamery i obiektywu pogorszenie się ostrości jest różne. Jeśli ustawiamy ostrość w trybie kolorowym to zakres kiedy "łapiemy" ostrość jest dość duży - regulując ostrością w obiektywie nie ma jednego wyraźnego miejsca gdzie występuje optymalna ostrość. Nawet jeśli ustawimy ostrość bardzo starannie to po przełączeniu w tryb czarno-biały i tak okazuje się że można ostrość jeszcze poprawić.

Co ciekawe, widać to w świetle widzialnym, czyli nie jest to związane z aberracją chromatyczną i praca z podświetleniem w podczerwienie. Jeżeli ustawiamy w trybie czarno-białym to mamy wyraźne maksimum - minimalna zmiana pokrętła regulacji ostrości zauważalnie wpływa na ostrość. Po przełączeniu kamery w tryb kolorowy dalej mamy optymalnie ustawioną ostrość. Dlatego zaleca się ustawianie ostrości w kamerach dualnych po przełączeniu w tryb czarno-biały w słabszym oświetleniu i późniejsze sprawdzenie w kolorze przy normalnym oświetleniu.

źródło i zdjęcia: GDE Polska

Firma powiązana:

Gde Polska

Telefon 12 256 50 35, 12 256 50 25
www.gde.pl
biuro@gde.pl

Gde Polska