Porady

Jak sprawdzić, czy okno jest energooszczędne?

16.09.2011

Podejmując decyzję o wyborze okien, często sugerujemy się jedynie zdaniem sprzedawcy. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi energooszczędności stolarki, by mieć pewność, że kupujemy dobry produkt.

Jak sprawdzić, czy okno jest energooszczędne?

Okna są jednym z podstawowych elementów wpływających na izolację termiczną obiektu. Nieszczelna stolarka powoduje, że z budynków uchodzą znaczne ilości ciepła. W domu jednorodzinnym straty mogą sięgać 25%, natomiast w bloku nawet 45%, co znacząco zwiększa koszty ogrzewania.

Na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie okien?

Szyba w oknie energooszczędnym

O izolacyjności cieplnej stolarki informuje współczynnik U – im jest on niższy, tym okno jest bardziej energooszczędne. Największy wpływ na jego wartość mają parametry szyby, które zależą od metody konstrukcji, rodzaju zastosowanych materiałów oraz jakości wykonania.

Standardowo w oknach stosuje się wkłady dwuszybowe, w których dwie tafle szkła oddzielone są specjalną ramką dystansową, a powstała w ten sposób przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem, czyli gazem szlachetnym – tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA – Znacznie lepsze parametry ma nieco droższy wkład trzyszybowy, który dzięki dwóm komorom skuteczniej redukuje straty ciepła.

Jaki wpływ na energooszczędność okna ma rama?

Współczynnik przenikania ciepła szyby często podawany jest jako U dla całego okna. Niestety jest to poważne nadużycie ze strony sprzedawców, ponieważ pomijają w ten sposób izolacyjność ramy, która stanowi nawet do 40% całkowitej powierzchni konstrukcji. W stolarce PVC kluczowymi elementami wpływającymi na straty ciepła przez ramę są szerokość profilu oraz materiał, z którego wykonywane jest wzmocnienie.

Wymiary profilu mają dużo większe znaczenie niż powszechnie podkreślana liczba komór z prostego powodu – system pięciokomorowy o szerokości 73 mm ma znacznie lepsze parametry cieplne niż 65 milimetrowy system sześciokomorowy – stwierdza Artur Głuszcz.

Do wzmocnienia ramy najczęściej wykorzystuje się stal, która niestety jest mało wydajnym izolatorem. Najlepsze parametry uzyskuje się dzięki kompozytom poliestrowo-szklanym, które maksymalnie ograniczają powstające straty ciepła.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA

 

Firma powiązana:

MS więcej niż OKNA

Telefon 59 841 08 00, 801 608 608 (infolinia)
www.ms.pl
info@ms.pl

MS więcej niż OKNA