Porady

EBM: Najczęstsze błędy wykonawcze podczas montażu pokrycia dachowego

09.11.2015

Podczas prac wykonawczych na dachu, Inwestor może spotkać się z licznymi błędami popełnionymi przez wykonawcę. Jednym z podstawowych niedociągnięć spotykanych podczas odbioru prac dekarskich, jest nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja. W najbardziej ekstremalnych sytuacjach zdarza się, że jej po prostu nie ma.

Brak cyrkulacji powietrza pod poszyciem dachu powoduje powstanie pleśni i grzybów oraz stopniową degradację drewna znajdującego się pod pokryciem. Aby temu zapobiec, trzeba prawidłowo wykonać wlot powietrza przy okapie. Nie może być on mniejszy niż 200 cm²/ 1 m szerokości dachu.Przy dłuższych połaciach do wspomagania wentylacji przegrody dachowej używa się dachówek wentylacyjnych, najczęściej umieszcza się je w przedostatnim rzędzie przy kalenicy

Następnym krokiem jest zrobienie wylotu powietrza. Wylot ten znajduje się przy kalenicy pod gąsiorami i zakryty jest taśmą uszczelniająco-wentylacyjną. Taśma zapewnia odpowiednią wentylację w obrębie kalenicy i gradów oraz chroni dach przed wnikaniem opadów atmosferycznych pod pokrycie dachowe.

Przy dłuższych połaciach do wspomagania wentylacji przegrody dachowej używa się dachówek wentylacyjnych, najczęściej umieszcza się je w przedostatnim rzędzie przy kalenicy. Zastosowanie tych dachówek konieczne jest również tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia dachowego.

Kolejnym, jednym z najczęściej spotykanych błędów podczas są źle ułożone dachówki. Wykonawca przed przystąpieniem do krycia dachu, musi przede wszystkim prawidłowo rozmieścić łaty. Przed przystąpieniem do pracy powinien zatem zapoznać się z instrukcją producenta.

Dekarz wykonując montowanie łat powinien rozmierzyć elementy drewniane, by były one rozmieszczone na dachu równomiernie. Nieprzestrzeganie tych zasad prowadzi do błędu, którego konsekwencją jest ratunkowe docinanie ostatniej dachówki przy kalenicy. Takie docinanie dachówek ma negatywny wpływ na estetykę końcową dachu.

Inwestor by uniknąć kosztownych napraw pokrycia powinien zastanowić się nad wyborem odpowiedniego fachowca już w fazie projektu i zakupu materiału. Dobre materiały oraz przede wszystkim profesjonalny wykonawca zapewnią nam gwarancję trwałego i bezpiecznego dachu.

źródło i zdjęcia: EBM Polska

Firma powiązana:

CREATON Polska sp. z o.o.

Telefon 32 624 95 00
www.creaton.pl
biuro@creaton.pl

CREATON Polska sp. z o.o.