Porady

Makita: Elektronarzędzia bezszczotkowe

29.10.2015

Zastępowanie klasycznych silników komutatorowych bezszczotkowymi to jedna z głównych tendencji w rozwoju technologicznym elektronarzędzi. Dzięki zastosowaniu tego nowoczesnego systemu napędowego – silnika BL Motor – urządzenia marki Makita wyróżnia wysoce efektywna i bezawaryjna praca.

Bezszczotkowe napędy Makity, w odróżnieniu od klasycznych silników prądu stałego, nie mają w swojej budowie szczotek ani prętów komutatora, czyli najszybciej zużywających się i najbardziej awaryjnych części. Eliminacja tych elementów była możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnego układu elektronicznego w postaci chipa, a także konstrukcji, w której uzwojony jest stojan, natomiast pole magnetyczne wirnika wytwarzają umieszczone na nim magnesy.

Bezszczotkowe napędy Makity, w odróżnieniu od klasycznych silników prądu stałego, nie mają w swojej budowie szczotek ani prętów komutatora, czyli najszybciej zużywających się i najbardziej awaryjnych części

Rozwiązania te niwelują znacznie zawodność urządzeń, ograniczając tym samym czas spędzany na serwisowaniu usterek.

Niekwestionowana przewaga

Ważnym atutem napędów bezszczotkowych jest bardzo wydajna produkcja energii. Brak strat wywołanych na skutek tarcia szczotek wpływa na obniżone natężenie prądu, co z kolei zapewnia redukcję ciepła wytwarzanego na obudowie urządzeń. Jest to istotne szczególnie w przypadku zastosowań wymagających długotrwałej, ciągłej pracy. Niższa temperatura eliminuje ryzyko przegrzania, a to znacząco wpływa także na dłuższą żywotność silnika. Efektywna produkcja energii skutkuje również wydłużeniem czasu pracy na jednym, w pełni naładowanym akumulatorze – może on pracować do 1,4 raza dłużej niż przy tradycyjnych komutatorowych silnikach prądu stałego. Najmocniejszym punktem silników bezszczotkowych jest wspomniany wcześniej chip, który pozwala na precyzyjną kontrolę prędkości obrotowej, niezależnie od momentu obrotowego silnika. Nie bez znaczenia są również gabaryty elektronarzędzi z napędem bezszczotkowym – urządzenia te są mniejsze oraz zdecydowanie lżejsze od modeli z silnikami komutatorowymi.

Bezszczotkowe wiercenie i wkręcanie

Makita wprowadziła systemy bezszczotkowe w wielu swoich elektronarzędziach. Najliczniejszą grupę stanowią wkrętarki oraz wiertarkowkrętarki z udarem lub bez udaru. Klasyczne modele to wiertarkowkrętarka DDF459 oraz wiertarkowkrętarka udarowa DHP459, które mają dwubiegowe przekładnie wykonane  z metalu. Włączniki spustowe umożliwiają płynną regulację pracy narzędzia. Urządzenia zasilają litowo-jonowe akumulatory o napięciu 18 V i pojemności od 1,3 do 4,0 Ah i 5,0 Ah. Proponowane przez Makitę wkrętarki udarowe o napędzie bezszczotkowym to modele BTD136, BTD137, DTD129, a także BTD133 i DTD147, które znajdują zastosowanie głównie przy wykonywaniu śrubowych połączeń twardych. Pracę w miękkich materiałach, takich jak drewno, (np. więźby dachowe) gwarantuje możliwość zastosowania udaru. Bogate wyposażenie wyróżnia produkty BTD136 oraz DTD147. Poza trzybiegową przekładnią urządzenia mają dodatkowo możliwość pracy w specjalnym trybie T, który pozwala na bezproblemowe i szybkie wkręcanie śrub samowiercących. Zastosowana technologia XPT sprawia, że wspomniane wersje stają się bardziej odporne na wilgoć i pył.

Płynne przechodzenie z cięcia drewna, do cięcia stali czy aluminium ułatwia natomiast beznarzędziowy system wymiany brzeszczotu

Młot i wyrzynarka bez szczotek

Do elektronarzędzi Makity, wyposażonych w silniki bezszczotkowe, należy także akumulatorowa młotowiertarka z opcją podkuwania DHR243. Dzięki trzem trybom pracy urządzenie może, w zależności od potrzeb, płynnie przechodzić między funkcjami wiercenia, wiercenia z udarem oraz podkuwania. Kompaktowa budowa i właściwe wyważenie gwarantują kontrolę oraz możliwość manewrowania sprzętem podczas pracy, a dodatkowo mamy możliwość obrotu uchwytu wiertaskiego/głowicy z zainstalowanym przecinakiem w 40 dostępnych pozycjach. Firma Makita postanowiła również usprawnić pracę wyrzynarką, wyposażając modele DJV142, DJV181 i DJV182 właśnie w napędy bezszczotkowe. Dzięki temu urządzenie zyskuje na wydajności, ma mniejsze gabaryty, a jego akumulator może pracować dłużej. Płynne przechodzenie z cięcia drewna, do cięcia stali czy aluminium ułatwia natomiast beznarzędziowy system wymiany brzeszczotu. Możliwość manewru zapewnia użytkownikom płyta podstawy z odlewanego pod ciśnieniem aluminium, która odchyla się w obie strony o 45°.

Wydajniej w ogrodzie

Zastąpienie klasycznych silników prądu stałego systemami bezszczotkowymi znalazło również zastosowanie w elektronarzędziach przydatnych w ogrodzie: kosiarkach i podkaszarkach. Modele DUR142 i DUR182 to bardzo dobrze wyważone podkaszarki, które zapewniają wysoki komfort pracy. Zastosowany w nich wygodny uchwyt oraz umieszczony na nim wyłącznik spustowy to dodatkowe udogodnienie dla użytkowników. Urządzenia wyposażone są ponadto w kontrolkę wskazującą poziom naładowania akumulatora oraz, na wypadek przeciążenia, lampkę ostrzegawczą. Dostarczane w komplecie z akumulatorem i ładowarką kosy BBC231 i BC231, poza oczywistymi atutami przypisywanymi urządzeniom bezszczotkowym, mają uniwersalne osłony, zarówno ostrza metalowego, jak i żyłkowej głowicy tnącej. Komfort pracy poprawia ergonomiczny uchwyt oraz poduszka opierająca się na talii.

źródło i zdjęcia: Makita

Firma powiązana:

Makita Sp. z o.o.

Telefon 33 484 02 00, info techniczne: 33 484 02 60, 33 484 02 61
makita.pl
info@makita.pl

Makita Sp. z o.o.