Porady

MS więcej niż OKNA: Montaż okien krok po kroku

29.10.2015

Prawidłowo przeprowadzony montaż okien MS to klucz do ich późniejszego prawidłowego funkcjonowania. Na fuszerkę nie ma tu miejsca, bo nawet niewielki błąd montażysty często ma olbrzymie konsekwencje dla użytkownika – złe funkcjonowanie okna, przenikanie zimna, wilgoć, a nawet rozwój pleśni. By tego uniknąć, podczas montażu należy ściśle przestrzegać wskazówek specjalistów firmy MS więcej niż OKNA.

 

Jak one brzmią?

Pierwszy, mający zasadnicze znaczenie i jednocześnie często najmniej doceniany etap montażu okien odbywa się jeszcze przed ich zakupem.Montaż skrzydeł okiennychMowa o dokładnym zmierzeniu otworów okiennych i zamówieniu okien o odpowiednich wymiarach. Odpowiednich, czyli takich, które zapewniają tak zwany "luz dylatacyjny". Jego wielkość uzależniona jest od wymiarów okien MS - im większe, tym dylatacja powinna być większa. Drugą, często lekceważoną zasadą, jest staranne przygotowanie otworu przed rozpoczęciem montażu. Szczelina musi mieć równomierną szerokość na całej długości ościeżnicy, jej krawędzie powinny być wyrównanie i oczyszczone z pyłu. Niekiedy konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie podłoża.

Montaż właściwy

Przytwierdzanie kotew do muruWłaściwy montaż okna polega na obsadzeniu ościeżnicy w otworze okiennym i starannym wypoziomowaniu i wypionowaniu jej (należy sprawdzić obie przekątne). Następnie stabilizuje się ją za pomocą klinów, a w przypadku okien szerszych niż 120 cm - dodatkowo rozpórki. Mocowanie może odbyć się w dwójnasób - za pomocą dybli albo kotew (odmiana kołka i uchwytu).

Uszczelnianie

Po montażu mechanicznym przychodzi kolej na zastosowanie izolacji. I tu nie ma miejsca na błędy i niedokładność. Zasada izolowania okien jest analogiczna do tej, którą stosuje się w przypadku dachów. Od zewnątrz stosujemy izolację paroprzepuszczalną - tak by wilgoć mogła odparować. W części środkowej stosujemy termoizolację, najczęściej jest to piana rozprężna. Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną. Istnieją również ozwiązania zapewniające wszystkie wyżej wymienione izolacje w jednym produkcie, tak zwane taśmy trzy-funkcyjne zapewniające nie tylko bardzo dobrą izolację termiczną ale i paroizolację, a przy tym znacznie upraszczają montaż. Stosując materiały montażowe należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń ich producentów.

Obróbka estetyczna

Po obsadzeniu i zaizolowaniu ościeżnic (i odczekaniu odpowiedniego czasu np. by pianka mogła zastygnąć) wykonawca może przystąpić do ostatnich czynności.Pianowanie ramyMowa tu o zamaskowaniu spoiny i obróbce estetycznej okna. Metod, które montażysta może wybrać jest wiele. Spoinę można zatynkować, zasłonić płytą GK lub listwą maskującą, a później zamalować. W tak przygotowane ościeżnice można założyć skrzydła, które następnie należy odpowiednio wyregulować. Ale to już kolejna historia.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA

Firma powiązana:

MS więcej niż OKNA

Telefon 59 841 08 00, 801 608 608 (infolinia)
www.ms.pl
info@ms.pl

MS więcej niż OKNA