Porady

Roto: Wymiana okien przed zimą – o czym należy pamiętać?

28.10.2015

Gdy słupek rtęci pokazuje coraz niższe temperatury, a aura za oknem staje się chłodniejsza, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed zimą nie tylko ciepłą kurtką. Przez nieszczelne okna może uciekać nawet 30% ciepła, co za tym idzie, koszty ogrzewania wzrastają, a komfort mieszkania spada. Jakie parametry należy brać pod uwagę, wybierając stolarkę okienną?

 

Zachowaj ciepło

Głównym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczony symbolem Uw i wyrażony w W/m²K. Im niższy współczynnik okno posiada, tym niższe będą straty ciepła. Proces dogrzewania naszego domu w naturalny sposób jest równie ważny, dlatego postawmy na okna o dużej powierzchni przeszklenia.

–"Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. Już teraz w obliczeniach efektywności energetycznej budynków uwzględnia się zyski energii cieplnej wpadającej przez okna zimą. Naturalne światło wpadające do domu zapewnią duże przeszklone powierzchnie, jak np. innowacyjne i estetyczne połączenia wielokrotne okien". – mówi Paweł Hryniewicz, Produkt Manager Roto Okna Dachowe.

Idealne do projektowania wielokrotnych połączeń, tworzących oryginalne, nowoczesne aranżacje są np. okna RotoTronic. To produkty, które sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, w konstelacjach dwu-, trzy- czy czterokrotnych, wpływając w ten sposób na całkowite nasłonecznienie poddasza i swobodny przepływ świeżego powietrza.

Zachowaj spokój

Izolacja akustyczna, oznaczana symbolem Rw i wyrażana w decybelach jest równie ważnym czynnikiem jak izolacja cieplna. W zależności od tego, w jakiej okolicy dane nam jest mieszkać, powinniśmy dostosować szczelność okien do własnych potrzeb. Dla osób mieszkających w cichej okolicy polecane są okna o parametrach 30-35 db. Dla tych natomiast, którzy mieszkają w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, idealne będą okna o zakresie 35-45 db. Na dobre wyciszenie okna wpływ ma kilka czynników: specjalne zaprojektowane pakiety szyb zespolonych), odpowiednie uszczelki oraz  poprawny montaż. Decydując się na wymianę okien, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj stolarki, ale również wykonawców, którzy te okna będzie montować. Nawet najlepszej jakości produkt nie spełni w 100% swoich funkcji, jeżeli nie zostanie odpowiednio zamontowany i zabezpieczony zwraca uwagę ekspert. Montaż okien zimą może być utrudniony, ze względu na niesprzyjające temperatury, dlatego okres wczesnej jesieni to właściwie ostatni moment w roku, kiedy powinniśmy pomyśleć o wymianie stolarki.

Zachowaj świeżość

Przygotowując się do wymiany okien należy również zwrócić uwagę na to, czy będą one zapewniać odpowiednią wentylację w naszych domach. Jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa nie tylko na nasze samopoczucie oraz koncentrację, lecz może znacząco przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Kumulujące się w powietrzu zarazki mogą powodować infekcje, astmę czy alergię. Nowoczesne systemy wentylacyjne czy nawiewniki montowane w oknach pozwalają na wymianę powietrza nawet przy zamkniętym oknie.

źródło i zdjęcia: Roto

Firma powiązana:

Roto Okna Dachowe

Telefon 81 855 05 22-25, 801 011 470 (Infolinia)
www.roto.pl
biuro.pl@roto-frank.com

Roto Okna Dachowe