Porady

Soudal: Renowacja płyt z kamienia i lastryko

22.10.2015

Widoczne pęknięcia, szczeliny i ubytki to najczęstsze problemy, z którymi musimy się zmierzyć w trakcie prac renowacyjnych. Powstają one na skutek ulewnych deszczy i wahań temperatur, szczególnie w przypadku, gdy nagrobek wykonany został z wielu  elementów z kamienia czy lastryko.

Naprawa uszkodzeń nie jest trudna, lecz wymaga zastosowania sprawdzonych produktów. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór jednego produktu o wielu właściwościach np. hybrydowego kleju-uszczelniacza Fix All.

Szybka naprawa i kompleksowa ochrona

Wszystkie kleje z serii Fix All cechuje doskonała przyczepność do wszelkich materiałów budowlanych oraz odporność na promieniowanie UV. Mogą być one stosowane w niskich temperaturach, także na podłożach wilgotnych. Spoina wykonana klejem-uszczelniaczem Fix All pozostaje elastyczna i jest odporna na ewentualne ruchy sklejonych powierzchni. Stosując klej-uszczelniacz Fix All Classic szybko wypełnimy ubytki i trwale  zabezpieczymy przestrzenie między płytami. Kleje te nie przebarwiają kamienia naturalnego np. granitu, marmuru czy piaskowca i nie uszkadzają metalu. Dlatego z ich pomocą bezpiecznie przykleimy oderwane mosiężne litery czy pamiątkowe tabliczki. Z Fix All Classic solidnie umocujemy wazony, a także małe elementy dekoracyjne.

W przypadku mocowania dużych elementów np. fragmentów rzeźb rekomendowany jest klej Fix All High Tack. Ze względu na super wysoką wytrzymałość wskazany jest do klejenia dużych konstrukcji, wymagających ekstremalnej siły spajania. Jeżeli zależy nam na czasie (np. szybkim umocowaniu porcelanowej fotografii czy metalowych liter)  to powinniśmy zaopatrzyć się w klej Fix All Turbo, który spaja już po 20 minutach od zastosowania.

źródło i zdjęcia: Soudal