Porady

Kostka brukowa Polbruk zimy się nie boi

19.10.2015

W okresie bardzo zmiennych warunków pogodowych, częstego odśnieżania i odladzania warstwa licowa kostki brukowej jest szczególnie narażona na zarysowania oraz inne niepożądane zmiany. Jakie kroki przedsięwziąć, aby im zapobiec? Kiedy jest na to najlepszy czas? Sprawdzone sposoby na utrzymanie kostki brukowej w dobrej kondycji zimą wymienia Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.


Jesień – czas przygotowań
Choć jesienią kostka brukowa z reguły nie podlega jeszcze wpływowi bardzo niskich temperatur i nie musimy jej odśnieżać, jest to bardzo ważny okres w scenariuszu przygotowań do zimy. – Wówczas nasza uwaga powinna skupiać się na usuwaniu z posesji liści, owoców czy innych elementów, których długotrwała obecność na ścieżkach czy podjeździe może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień – wyjaśnia Wojciech Średniawa. W tym czasie wskazane jest zatem regularne zamiatanie nawierzchni, a jeśli to potrzebne – również usuwanie chwastów, mchów i porostów z fug oraz uzupełnienie ich piaskiem przed zimą, co pozwoli właściwie zabezpieczyć kostkę przed wnikaniem wilgoci. Regularne porządki to podstawa dobrego przygotowania. Jednak na prawdziwy sprawdzian z wiedzy o pielęgnacji kostki brukowej zimą przyjdzie jeszcze czas.


Pierwsze mrozy – nie ma powodów do niepokoju
Obniżenie temperatury, nawet bardzo znaczne, nie stanowi zwykle powodu do obaw. Kostka brukowa, to materiał wytrzymały, zachowujący swoje właściwości w różnych warunkach atmosferycznych. – Gwarancją takiego stanu jest klasa D. Produkty, które spełniają wymagania tej najwyższej, podanej w normie klasy odporności na warunki atmosferyczne, jak wszystkie produkty Polbruk, są odporne na zamrażanie i odmrażanie z użyciem środków odladzających. Wskaźnik ten jest dla nas ponadto sygnałem, że kostka brukowa, a w szczególności jej powierzchnia licowa, nie ulegnie uszkodzeniu podczas ujemnych temperatur – wyjaśnia ekspert firmy Polbruk. Dużo bardziej niż spadku temperatury powinniśmy się zatem obawiać śniegu i lodu. Ale nawet one nie będą stanowić zagrożenia, jeśli nabędziemy odpowiednią wiedzę.


Odladzanie i odśnieżanie  – o tym należy pamiętać
W Polsce najczęściej stosowanym środkiem odladzającym jest sól kamienna (NaCl). Choć to środek skuteczny, nie jest polecany do częstego stosowania wokół domu. – Częste używanie soli kamiennej na danej nawierzchni może spowodować, że w dłuższej perspektywie kostka w tym miejscu będzie różnić się odcieniem od pozostałych fragmentów – mówi Wojciech Średniawa. – Z tego względu wszystkim osobom, które na lata pragną zachować jednorodny kolor nawierzchni w ogrodzie, polecam zastąpienie soli kamiennej innymi, mniej agresywnymi dla betonu środkami odladzającymi, np. chlorkiem magnezu, a po sól sięgać tylko w sytuacjach najwyższej konieczności – dodaje ekspert. Na co dzień lepiej postawić na regularne odśnieżanie i niedopuszczenie do powstania warstwy ubitego śniegu lub lodu, niż później martwić się ryzykownym odladzaniem.

Więcej porad dotyczących właściwego użytkowania betonowej nawierzchni zimą można znaleźć w poradniku brukarskim Polbruk


źródło i zdjęcie: Polbruk