Porady

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent i systemy ogrzewania Ensto - maksymalna efektywność i komfort

16.10.2015

Centrale wentylacyjne Ensto Enervent produkowane są w Finlandii od ponad 30 lat. Projektowane są do pracy w ekstremalnych, skandynawskich warunkach klimatycznych, dlatego też wybór serca centrali mógł być tylko jeden: obrotowy wymiennik ciepła.

Charakteryzuje się on wysoką sprawnością w każdych warunkach w przeciwieństwie do wymienników płytowych, gdzie stopień odzysku ciepła spada wraz z temperaturą powietrza zewnętrznego. Maksymalna sprawność central Ensto Enervent wynosi do 87%, ale średni roczny odzysk ciepła ponad 70% i dlatego posiadają one klasę energetyczną (A) odzysku ciepła. Centrale z wymiennikiem obrotowym odzyskują również wilgoć, co jest bardzo istotne w polskim klimacie, gdyż zapobiega niekorzystnemu dla naszego zdrowia przesuszeniu powietrza. Na życzenie Klienta centrale Ensto Enervent mogą być wyposażone w wymienniki higroskopijne, które odzyskują znacznie więcej wilgoci niż wymienniki standardowe.

Oprócz wymiennika ciepła, bardzo istotnym elementem centrali rekuperacyjnej są wentylatory. Wybór silników ma istotny wpływ na zużycie prądu przez centralę, co z kolei przekłada się na konkretne oszczędności dla Użytkownika. Dlatego centrale Ensto Enervent występują wyłącznie z silnikami w technologii EC firmy EBM Papst, najbardziej energooszczędnymi z dostępnych na rynku, które w porównaniu z silnikami AC pozwalają zaoszczędzić do 50% kosztów energii. Zastosowanie wymiennika obrotowego oraz wentylatorów z silnikami EC powoduje, że nakłady finansowe poniesione na zakup rekuperatora zwracają się w krótszym czasie.

Gama central rekuperacyjnych firmy Ensto Enervent jest bardzo szeroka, co pozwala wybrać rozwiązanie optymalnie dostosowane do własnych potrzeb. Najbardziej zaawansowane centrale w ofercie Ensto Enervent to urządzenia z serii Premium i Superior. Stanowią one połączenie centrali rekuperacyjnej z powietrzną pompą ciepła, gdzie agregat skraplający montowany jest na zewnątrz budynku (MDX) lub pompa ciepła jest całkowicie wbudowana (HP). Interesującym rozwiązaniem opracowanym przez Ensto Enervent są centrale wentylacyjne z serii Superior. Bazują one na centralach HP, w których zamontowano dodatkowy wymiennik ciepła. Wymiennik ten odzyskuje energię odpadową generowaną w czasie pracy pompy ciepła, a następnie wykorzystuje ją do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Centrale Ensto Enervent są poddawane badaniom potwierdzającym ich parametry, m. in. urządzenia z serii LTR-2 i Pelican posiadają certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

Na odpowiedni poziom komfortu cieplnego w budynku energooszczędnym wpływa system ogrzewania elektrycznego Ensto, złożony z grzejników elektrycznych i elektrycznego ogrzewania podłogowego (maty grzejne Ensto ThinMat lub kable grzejne Ensto Tassu) i wyposażony w łatwe do regulacji termostaty (Ensto Eco). System taki charakteryzuje niski koszt inwestycyjny, łatwość regulacji i nieskomplikowany montaż. Dobrze ocieplony budynek, taki jak dom energooszczędny, do utrzymania wewnątrz odpowiedniego komfortu cieplnego potrzebuje niewielkiej ilości energii. Jeżeli nawet cena jednostkowa energii jest wyższa niż w przypadku alternatywnych systemów ogrzewania, przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło i relatywnie niskim koszcie początkowym inwestycja w ogrzewanie elektryczne po prostu się opłaca.

źródło i zdjęcia: Ensto Pol

Firma powiązana:

Ensto Pol

Telefon 801 360 066
https://www.ensto.com
biuro@ensto.com

Ensto Pol