Porady

Kotły Żywiec: kocioł górnego, dolnego czy uniwersalnego spalania?

08.10.2015

Wybór zależy od paliwa, którym zasadniczo będziemy palić. Kocioł górnego spalania ma jedną zaletę i szereg wad. Zaletą jest łatwa obsługa oraz „wszystkopalność”.

Jednak to, że potrafimy spalić praktycznie każde paliwo nie znaczy, że spalimy to efektywnie. Ponieważ spalanie górne opiera się na zasadzie ogniska czyli powietrze potrzebne do spalania przechodzi przez cały zład paliwa powoduje, że całe paliwo chce się nagle spalać co jest niemożliwe i tutaj następują duże straty objawiające się obfitym dymieniem czyli niedokładnym spalaniem. Powoduje to obniżenie sprawności kotła oraz przyspiesza powstanie zanieczyszczeń komory konwekcyjnej.

System dolnego spalania jest pozbawiony tych wad gdyż dzięki podzieleniu komory spalania na część palącą oraz część magazynową powoduje, że ilość dostarczanego powietrza pozwala na efektywne i jednocześnie ekologiczne spalanie dostarczonego paliwa. Takich kotłach jest utrudnione spalanie paliw typu „muł”, „flot” orz duże kawały drewna. Ale podnosi znacznie sprawność spalania a oszczędności w zużyciu paliwa są wyraźne.

Kocioł uniwersalny łączy te dwa systemy i daje „salomonowy” wybór.

źródło i zdjęcia: Kotły Żywiec

Firma powiązana:

Kotły Żywiec

Telefon 33 861 53 19
www.kotlyzywiec.eu
sprzedaz@kotly-zywiec.com.pl

Kotły Żywiec