Porady

Czy moduły mechaniczne ranią gołębie?

26.08.2011

Gołębie to zwierzęta, które wzbudzają sympatię, ale często są też źródłem problemów. Starając się uchronić balkony, samochody i elewacje przez ich nieczystościami, mieszkańcy poszukują skutecznej metody odstraszenia tych ptaków. Najpopularniejszym rozwiązaniem są moduły mechaniczne, ale czy nie stanowią one zagrożenia dla gołębi?

Niezadowolenie z obecności gołębi wynika przede wszystkim ze szkód, które potrafią wyrządzić na budynkach. Tyczy się to zarówno wspomnianych balkonów jak i rynien albo poddaszy, gdzie ptaki lubią uwijać gniazda. Nagromadzenie gołębich nieczystości lub dopuszczenie do założenia gniazda przyczynia się do spadku estetyki obiektu lub nawet fizycznych uszkodzeń.

Zalety modułów mechanicznych

Moduły mechaniczne, zwane potocznie ,,kolcami”, to najczęściej stosowany sposób na zniechęcenie gołębi do przebywania w danym miejscu. Mają formę listwy wykonanej z bezbarwnego tworzywa z umieszczonymi pionowo lub ukośnie stalowymi szpilkami.  Co decyduje o ich powodzeniu?

BirdSystem umieszcza się na parapetach zewnętrznych, rynnach, gzymsach i bannerach reklamowych. Do zalet rozwiązania niewątpliwie należy zaliczyć ochronę przed odchodami gołębi i uniknięcie wydatków na odświeżanie elewacji zabytku. Ponadto, instalacja BirdSystem jest odwracalna, tzn. prosta w demontażu i jednocześnie niewidoczna dla oglądających budynek z poziomu chodnika.

Czy gołębie mogą się nadziać na moduły mechaniczne?

BirdSystem konstrukcją przypomina szpilki. W ocenie ekspertów nie stanowi to jednak zagrożenia dla ptaków. W porównaniu z człowiekiem, gołębie mają znacznie lepszy wzrok – już z daleka widzą moduły umieszczone na parapetach, gzymsach i rynnach. Dzięki temu, nie dochodzi do poranienia w wyniku prób siadania, bo gołębie po prostu unikają tych miejsc.

Potwierdza to prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: Jak dotąd nie opisano w literaturze fachowej chociażby jednego przypadku poranienia ptaków przez tępo zakończone szpilki odstraszaczy, dlatego w wielu krajach metodę przepłaszania ptaków za pomocą odstraszaczy typu BirdSystem zalicza się do metod ekologicznych i włącza się je do programu integrowanej ochrony obiektów przed szkodliwymi ptakami. 

Odnośnie modułów mechanicznych pozytywnie wypowiedziała się również Państwowa Rada Ochrony Przyrody, która jest organem doradczym Ministra Środowiska. W sporadycznych przypadkach, gdy ptak jest w złej kondycji fizycznej (wycieńczony lub chory), odstraszacze w postaci szpilek faktycznie mogą powodować zranienia. Są to jednak skrajne sytuacje, które nie świadczą o tym, że kolce stanowią zagrożenie dla zdrowych ptaków. BirdSystem Plus – odstrasza i nie rani.

Źródło: BirdSystem

Więcej