Porady

Sprawdź swoje okna na zimę - radzi Budvar Centrum

24.09.2015

Zima to czas kiedy wolelibyśmy spędzać go w ciepłych domach. Często jednak możemy odczuć nieprzyjemny chłód w naszych domach spowodowany nie tyle wadliwymi grzejnikami, ale najzupełniej złym stanem technicznym naszych okien. Jak się przed tym uchronić? Podpowiemy Ci co zrobić, aby ciepło nie uciekało z naszych mieszkań podczas zimy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, ale nasze okna pod wpływem długoletniego użytkowania mogą się uszkodzić lub po prostu rozszczelnić. Warto więc dokładniej przyjrzeć się stanowi naszych okien, aby podczas zimy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Szczególną uwagę zwróćmy na takie elementy jak: wypaczone ramy, uszkodzenia ram lub okuć, pęknięcia szyb, deformacje uszczelek, czy też popękania tynku pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.

Systematyczna regulacja okien gwarancją właściwego użytkowania

Przynajmniej raz do roku powinniśmy zdecydować się na zaproszenie fachowca do naszego domu w celu regulacji okien. Okucia jakie posiadamy w naszych oknach mają kilkustopniowy zakres regulacji. W momencie kiedy okno będzie nam się źle domykało możemy wyregulować szerokość szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą. Efektem takiej regulacji, poza oczyszczeniem i przesmarowaniem okuć, powinno być równomierne przyleganie do siebie ram ościeżnicy i skrzydła okiennego, tym samym zapobiegnie to przenikaniu zimnego powietrza do wnętrza mieszkania.

Uszczelki

Jeżeli mimo dokonanej regulacji, ramy nie przylegają do siebie szczelnie, to powinniśmy sprawdzić stan naszych uszczelek – czy nie uległy deformacji lub czy się po prostu nie oderwały. Zdarza się to często przy starych kauczukowych uszczelkach, które po kilku latach tracą swoją elastyczność. Taką zużytą uszczelkę należy po prostu wymienić na nową o zbliżonym przekroju. Zestawy odpowiednich uszczelek są dostępne w naszych salonach i u naszych firm montażowych, które zajmują się również serwisem okien.

Szczelina między oknem a murem

Szczelina między oknem a murem jest bardzo częstym czynnikiem powodującym przewiew w naszych domach. Szczelina ta spowodowana jest częstym błędem montażowym, gdzie okna montowane są na sama pianę montażową bez zastosowania dodatkowych warstw zabezpieczających. Żywotność piany montażowej jest bardzo krótka, piana pod wpływem użytkowania i warunków atmosferycznych traci swoje właściwości, co powoduje właśnie powstawanie szczelin między oknem a murem. Zjawisko to jest powszechne pod parapetem i powoduje nieprzyjemne przenikanie mroźnego powietrza do wewnątrz pomieszczenia.

Jeśli więc mamy podejrzenia, że chłód wewnątrz mieszkania oscyluje w granicach naszego okna umówmy się z profesjonalnym serwisantem, który w ciągu około godziny będzie w stanie nie tyle stwierdzić co jest przyczyną usterki okna, ale także naprawi szkodę w szybki i profesjonalny sposób. Korzyści z regulacji i sprawdzenia stanu technicznego okien są nieocenione. Nie tylko zaoszczędzimy na energii, ale będziemy odczuwać komfort ciepła w naszym domu bez konieczności nadmiernego ogrzewania pomieszczenia.

Więcej informacji, a także pełną ofertę produktów dostępnych w firmie Budvar Centrum S.A. znajdą Państwo na www.budvar.pl lub u najbliższego autoryzowanego przedstawiciela firmy.

Porady eksperta - link tutaj.

źródło i zdjęcia: Budvar Centrum

 

Firma powiązana:

BUDVAR Centrum Sp. z o.o.

Telefon 43 824 31 32
www.budvar.pl

BUDVAR Centrum Sp. z o.o.