Porady

Dobre rady SOUDAL: oryginalny regał na szkolne książki

22.09.2015

Wrzesień to miesiąc wielu szkolnych wydatków, ale nie koniecznie związanych z zakupem nowych mebli. Soudal podpowiada co zrobić w sytuacji, kiedy nagle okazuje się, że dziecko potrzebuje dodatkowego regału na książki, a domowy budżet jest już zamknięty. 

W sytuacji ograniczonych możliwości budżetowych doskonałym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie oryginalnego regału. Poszczególne elementy prezentowanego modelu (płyty ew. drewno) wystarczy zamówić w sklepie budowlanym, a następnie samodzielnie je złożyć w domu. Ważny jest też wybór odpowiednich produktów do solidnego zamontowania konstrukcji. Co ciekawe, aby zamontować niewielki regał wcale nie trzeba wiercić dziur w ścianach. Tradycyjną wiertarkę z powodzeniem można zastąpić, odpowiednim klejem z gamy produktów DIY Soudal. Zanim jednak samodzielnie wykonamy projekt, trzeba znaleźć odpowiednią inspirację.

Zrób to sam, czyli inspiracje od Soudal

Na podstawie wybranego zdjęcia (propozycja Soudal to regał w kształcie drzewka) należy samodzielnie opracować projekt z wymiarami całego regału w kształcie drzewka oraz jego poszczególnych elementów tj. gałęzie i konar. Następnie zakupić pod wymiar płyty wiórowe lub płyty OSB w sklepie budowlanym. Kształt gałęzi jest dosyć prosty, ale konara zdecydowanie bardziej specyficzny. Można pokusić się o samodzielnie wyprofilowanie tych elementów wyrzynarką w domu lub zamówić je u fachowca. Na płytach (gałęziach) będą stały książki, więc należy pamiętać o małych wspornikach w kształcie trójkąta do ich wzmocnienia od dołu, a także solidnym umocowaniu do ściany. Do łączenia tych elementów konstrukcji doskonale sprawdzi się klej Fix All High Tack, który bardzo mocno utrzyma gałęzie oraz konar i solidnie przytwierdzi całość do ściany.

Płyty najlepiej ozdobić naturalną, modyfikowaną oleiną drewnianą lub kolorowym materiałem za pomocą kleju Fix All Crystal. Rekomendujemy wykonanie modelu zdecydowanie mniejszego niż na zdjęciu ze względów bezpieczeństwa. Należy też pamiętać, aby nie ustawiać zbyt wielu książek na poszczególnych półkach.

Klej do drewna Soudal 60A

Wyprofilowanie elementów drewnianych tego modelu nie jest proste, ale mebel nie musi być bardzo kosztowny pod warunkiem znalezienia stolarza z pasją. Jeżeli decydujemy się na konstrukcję z drewna to do jej montażu zdecydowanie polecany jest klej do drewna Soudal 60A. Podobnie jak w przypadku konstrukcji z płyt ważne jest, aby regał nie był zbyt duży, a umieszczane na nim książki zbyt ciężkie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na drzewko dużych rozmiarów to mocowanie do ściany powinno być wykonane z pomocą śrub i metalowych wsporników.

Fix All High Tack: cena 29 zł
Polecany do klejenia m.in.:

  • dużych elementów bez możliwości podparcia mechanicznego w trakcie utwardzania
  • twardego drewna, itp. w miejscach narażonych na duże obciążenia dynamiczne i wibracje
  • luster i ścian lustrzanych do betonu, cegły, tynku, glazury i terakoty, drewna

Fix All Crystal: cena 33 zł
Polecany do klejenia m.in.:

  • elementów gdzie potrzebna jest niewidoczna, przejrzysta spoina
  • glazury, terakoty, betonu, cegły, tynku, drewna, karton-gipsu
  • elementów w konstrukcjach poddawanych wibracjom

Klej konstrukcyjny Soudal 60A: cena 24 zł
Polecany do klejenia m.in.:

  • mebli, balustrad, schodów, parapetów, altan i pergoli
  • stolarki okiennej i drzwiowej
  • drewnianych ram, stelaży i szkieletów konstrukcji budowlanych

Soudal jest światowym liderem wśród producentów pianek poliuretanowych oraz czołowym dostawcą mas uszczelniających, klejów i wyrobów chemii dachowej. Koncern jest obecny w 130 krajach na 6 kontynentach. Od dawna przewodzi w opracowywaniu innowacyjnych technologii w segmencie profesjonalnych produktów chemii budowlanej.

REMONTUJESZ, BUDUJESZ, MAJSTERKUJESZ

wejdź na BLOG: www.polubiszremont.pl

Więcej o Soudal:

www.soudal.pl

www.cieplymontaz.pl

www.facebook.com/PolubiszRemont

źródło i zdjęcia: Soudal