Porady

Po co właściwie okap? - radzi Ciarko

15.09.2015

Mimo sporych zmian postępujących w tej materii decyzja o zakupie okapu wciąż znajduje się na dalszym miejscu niż inne sprzęty AGD czy meble. Zdarza się też, że niektórzy konsumenci rezygnują z zakupu okapu traktując ten wydatek jako zbędny.

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z roli jaką może odegrać w kuchni właściwie dobrany okap. Podstawowym zadaniem urządzenia jest nie tylko usuwanie brzydkich zapachów i oparów jakie pojawiają się w trakcie gotowania, ale także wyłapywanie z powietrza pary wodnej i drobin tłuszczu, który w razie braku tego sprzętu osadziłby się na ścianach meblach czy innych sprzętach, wpływając tym samym negatywnie na całe pomieszczenie.

W takim przypadku montaż okapu w kuchni wydaje się być obowiązkiem!

Podstawowa klasyfikacja

Podstawą podziału okapów dostępnych na polskim rynku jest ich konstrukcja oraz sposób montażu. Podstawowy podział wygląda następująco:

  • okapy przyścienne - funkcjonujące również pod nazwą okapów kominowych. Jak wskazuje nazwa, mocuje się je przy ścianie (m.in.: Black Pearl, Black Diamond, itd.),
  • okapy wyspowe - okapy przeznaczone do kuchni, w których stanowisko do gotowania znajduje się z dala od ściany. Taka płyta lub kuchnia wolnostojąca umieszczona na środku pomieszczenia nosi nazwę kuchennej wyspy (stąd nazwa okapy wyspowe). Urządzenie tego typu montuje się bezpośrednio do sufitu. (ORW, Quatro Black Wyspa 90, itd.).
  • okapy uniwersalne - zwane także okapami podszafkowymi lub pochłaniaczami. Jest to najpopularniejsza i zarazem najtańsza grupa okapów. Charakteryzują się prostą konstrukcją i nieskomplikowanym montażem (modele ZRC, ZR, i inne).
  • okapy teleskopowe – charakterystyczne ze względu na wysuwaną półkę. Ten typ przeznaczony jest do zabudowy w szafce, a pracuje wtedy gdy wspomniana półka zostanie wysunięta przez użytkownika (modle SL-T, SL-S).
  • okapy wkłady - występujące pod nazwą szafkowych. Montuje się je w specjalnie dopasowanych szafkach. Są praktycznie niewidoczne.
  • okapy uchylne - grupa okapów także przystosowanych do zamontowania w szafkach, z odgórnie uchylanymi drzwiczkami.
  • okapy blatowe - najnowsza grupa okapów montowanych na blacie przy stanowisku do gotowania. Silnik urządzenia mocowany jest na stałe pod blatem roboczym w kuchni.

źródło i zdjęcia: Ciarko

Firma powiązana:

Ciarko

Telefon 13 46 53 500
www.ciarko.pl
ciarko@ciarko.pl

Ciarko