Porady

Ekspert Vents Group porównuje: wentylatory łazienkowe w wersjach standardowych

01.09.2015

Zadaniem w wentylacji w łazience jest usunięcie zanieczyszczonego powietrza, a także nadmiaru wilgoci, która wydziela się podczas kąpieli czy podczas korzystania z prysznica. Łazienki należą do tzw. "pomieszczeń brudnych", w których stosuje się tylko wentylację wywiewną.

Powietrze wywiewane jest z łazienki w grawitacyjny sposób przez kratkę wentylacyjną zamontowaną na kominie lub może być wspomagane wentylatorem łazienkowym zainstalowanym na ścianie lub suficie pomieszczenia. Świeże powietrze napływa do łazienki poprzez otwory wentylacyjne w drzwiach albo poprzez podcięcie drzwi.

Wentylator łazienkowy może pracować przez cały czas lub może być załączany tylko chwilowo w momencie, gdy ktoś korzysta z łazienki. Zazwyczaj jest uruchamiany tym samym włącznikiem co światło lub można włączać go osobnym włącznikiem. Te wentylatory nadają się do wentylacji pomieszczeń małej i średniej wielkości.

Prześledźmy, jakie wentylatory posiadają w swojej ofercie producenci i czy wentylatory łazienkowe czymś się różnią. Analizie poddano najprostsze rozwiązania w wykonaniu standardowym, aby były jak najbardziej porównywalne. Przedstawione wentylatory są w wersji standardowej i nie posiadają dodatkowych funkcji, oczywiście dostępne są także wykonania z dodatkowymi wyposażeniem, jak na przykład: z opóźnieniem czasowym, z czujnikiem wilgotności, z czujnikiem ruchu oraz w wersjach w wykonaniu eleganckim, czy też z wyłącznikiem sznurkowym.

W porównaniu pod uwagę zostały wzięte produkty pięciu producentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Można zauważyć, że większość modeli w standardzie posiada w komplecie z wentylatorem zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu się zanieczyszczonego powietrza do pomieszczenia. Na tle innych modeli wyróżniają się produkty firm Blauberg i Venture Industries. Obydwa modele charakteryzują się niskim poziomem hałasu, co jest niezmiernie ważne w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Cicha praca i mały pobór prądu czyni je rozwiązaniami z górnej półki. Porównując ceny obydwu modeli, nieznacznie wygrywa Blauberg.

Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcie: Vents Group

Firma powiązana:

VENTS GROUP Sp. z o.o.

Telefon 61 832 45 30
www.vents-group.pl
biuro@vents-group.pl

VENTS GROUP Sp. z o.o.