Porady

Mała łazienka - jak rozmieścić sprzęty - radzi Deante

20.08.2015

Umiejętne zaplanowanie przestrzeni to pierwszy krok w urządzaniu małej łazienki. Jak rozmieścić sprzęty, aby pomieszczenie było wygodne w codziennym użytkowaniu?

Przeprowadzając gruntowny remont niewielkiej łazienki mamy możliwość zmiany jej rozkładu. Sztuką jest rozmieścić poszczególne sprzęty w taki sposób, aby pomieszczenie było ergonomiczne. Co zrobić, aby osiągnąć ten cel?

Projektując małą przestrzeń łazienkową należy zacząć od wyznaczenia celów funkcjonalnych - co jest niezbędne do użytku w łazience, czy będziemy korzystać z brodzika, czy wanny? Ile miejsca potrzebujemy do przechowywania, czy zamierzamy umieścić w łazience pralkę? Odpowiedzi na pytania dotyczące indywidualnych przyzwyczajeń pomogą zoptymalizować wykorzystanie miejsca w małym pomieszczeniu - podpowiada Magdalena Nowak, projektantka współpracująca z firmą Deante w ramach projektu "Małe łazienki".

W każdej łazience należy umieścić umywalkę, toaletę i kabinę lub wannę. Przed zainstalowaniem poszczególnych elementów warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami.

Umywalka

Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości pomiędzy 84 a 87 cm nad poziomem podłogi, w zależności od wzrostu użytkowników. Jeżeli w zabudowie, w której znajduje się umywalka chcemy zmieścić także pralkę, powinniśmy wykorzystać model wpuszczany w blat. Odległość umywalki od ściany i innych elementów wyposażenia powinna wynosić ok. 10 cm. W mikroskopijnych pomieszczeniach niekiedy nie ma możliwości pozostawienia luki pomiędzy urządzeniem a ścianą, wówczas można dosunąć umywalkę do samej ściany. Aby móc wygodnie myć ręce, zęby czy golić się, należy pozostawić 50 cm wolnej przestrzeni przed umywalką.

Toaleta

Górna krawędź miski powinna się znajdować na wysokości 40-45 cm nad podłogą. Dodatkowo, należy pamiętać o 20 cm odległości od ściany i 30 cm od innych sprzętów. Aby móc się swobodnie poruszać przed sedesem warto pozostawić ok. 60 cm wolnej przestrzeni.

Kabina

Jeśli planujemy montaż kabiny półokrągłej, powinniśmy sprawdzić promień łuku brodzika. Ponadto, przestrzeń należy zaplanować w taki sposób, aby móc bez problemu otwierać drzwi.

Wanna

Standardowa wysokość wanny wynosi od 55 do 60 cm. Baterię montuje się na wysokości 10-25 cm nad jej brzegiem. Przed wanną należy pozostawić ok. 55 cm przestrzeni niezbędnej do swobodnego poruszania się.

Dobierając produkty do małej łazienki warto postawić na ceramikę o niewielkich gabarytach. Firma Deante oferuje m.in. umywalkę Dalia, którą instaluje się w rogu pomieszczenia. Dodatkowo, toaleta Peonia o szerokości 35,5 cm i głębokości 49,8 cm doskonale sprawdzi się w mikroskopijnym wnętrzu.

Więcej porad i pomysłów na małe łazienki można znaleźć na stronie: www.deante.pl/male-lazienki.

Deante to polska marka, która z powodzeniem funkcjonuje na rodzimym, jak i zagranicznych rynkach. W 2015 roku firma obchodzi jubileusz 25-lecia powstania. Szeroki wachlarz asortymentu obejmuje wyposażenie kuchenne, a w nim: baterie, zlewozmywaki granitowe, stalowe i ceramiczne oraz wyposażenie łazienkowe, zawierające zestawy i panele natryskowe, brodziki, kabiny, baterie oraz ceramikę.

Firma dba o to, aby oferowane produkty wyróżniały się zarówno wysoką jakością, jak i ciekawym designem. Deante współpracuje z utytułowanymi projektantami i młodymi twórcami. Dzięki ich kreatywności powstają innowacyjne produkty nagradzane w licznych konkursach wzorniczych, takich np. jak: Top Design Award, PRODECO, Złote Ville.

Grupa Deante posiada nowoczesną fabrykę zlewozmywaków granitowych w Tomaszowie Mazowieckim, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rocznie ponad milion produktów Deante trafia do polskich mieszkań. Firma cieszy się opinią solidnego partnera biznesowego, co potwierdziły liczne tytuły: "Przedsiębiorstwo Fair Play", "Gazele Biznesu" i "Solidny Partner".

źródło i zdjęcia: Deante

Firma powiązana:

Deante

Telefon 42 638 30 00, 800 242 515
www.deante.pl
deante@deante.pl

Deante