Porady

Jak dbać o tynk? - radzi Metpol

14.08.2015

Dla zachowania przez długi czas pięknej elewacji bardzo ważna jest odpowiednia i sukcesywna konserwacja.

Wszelkie naprawy uszkodzeń w elewacji należy wykonywać na bieżąco, by nie dopuścić do powiększania się ubytków i dalszej degradacji. Należy na bieżąco usuwać zabrudzenia. Metodę należy dobrać do stopnia jej zanieczyszczenia. Jeśli jest ono niewielkie, wystarczy użyć zimnej wody pod niewielkim ciśnieniem (do 5 atmosfer).

W przypadku większych i rozleglejszych zabrudzeń najlepiej wziąć specjalistyczną firmę, która w fachowy sposób bez ryzyka uszkodzenia tynku, wyczyści elewację budynku. Systematycznie należy  przeglądać instalacje odprowadzające wodę, takie jak rynny czy rury spustowe. Nieprawidłowe funkcjonowanie tych elementów może powodować zacieki wodne które będą tworzyć dobre podłoże do rozwoju grzybów i glonów, co z kolei może prowadzić do odpryskiwania i łuszczenia się tynku.

Do konserwacji tynków zaliczamy również  ich malowanie (jednokrotne malowanie farbą w kolorze tynku jest szczególnie zalecane w przypadku tynków mineralnego i silikatowego, ponieważ pozwala na lepsze trzymanie koloru). Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednim dobraniu farby do rodzaju tynku.

Farby silikonowe możemy stosować na wszystkie rodzaje tynków, farby akrylowe  wyłącznie na tynki akrylowe i mineralne a  farby silikatowe na tynki silikatowe oraz mineralne. Malowanie tynków poza znaczeniem estetycznym jest ważne również ze względu na poprawę własności hydrofobowych i adhezyjnych tynku, to znaczy poprawę odporności na nasiąkanie wodą i zmniejszenie skłonności do brudzenia się tynku.

Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcia: Metpol

 

Firma powiązana:

Metpol

Telefon 61 650 07 00
www.metpol.pl, www.maxi-tec.pl
sprzedaz@metpol.pl

Metpol