Porady

Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczania, jakie parametry uwzględnić? - radzi Perfexim

14.08.2015

Jest to bardzo istotne pytanie, które często się słyszy. Przede wszystkim należy uwzględnić parametry uwzględniające straty ciepła pomieszczenia, na które ma wpływ między innymi:

  • stan izolacji cieplnej budynku - z czego wykonany jest budynek (współczynnik przenikania ciepła- powinien być wyliczony przez projektanta), liczba oraz rodzaj okien,
  • jaka jest strefa klimatyczna - parametry uwzględniające usytuowanie budynku; w stosunku do stron świata (decyduje o nasłonecznieniu ogrzewanych pomieszczeń), czy budynek stoi na otwartej przestrzeni i w rejonach, gdzie często wieją wiatry, położenie budynku w określonej strefie klimatycznej (temperatura zewnętrzna, w Polsce w zimie sięga od –16°nad morzem do –24 w górach). Dodatkowo można podkreślić, że podczas doboru grzejnika metodą uproszczoną należy zwrócić uwagę na źródło zasilania – temperatura zasilania i powrotu czynnika grzewczego. Obliczenia załączone są do większości projektów gotowych, natomiast w projektach indywidualnych przeważnie nie występują. Jeżeli nie mamy obliczeń można posłużyć się bardzo uproszczą metodą, doboru grzejników na podstawie metrażu pomieszczeń. Metoda ta obarczona jest sporym błędem. Generalnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2.
  • W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K (10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych - wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 36,5 cm) zapotrzebowanie wyniesie 60 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 70 W/m2 dla domów parterowych.
  • W domach z ograniczoną izolacją k = 0,7 W/m2K (5 cm styropianu) zapotrzebowanie wyniesie 90 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 100 W/m2 dla domów parterowych.
  • W domach bez izolacji k = 1,2–1,5 W/m2K zapotrzebowanie wyniesie 130–140 W/m2 dla domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, 150–200 W/m2 dla domów parterowych. Dobierając grzejniki comfortstandard i stylesmooth z tabeli mocy grzejników należy uwzględnić obliczeniowe parametry wody w instalacji c.o.

Więcej informacji na temat doboru grzejników na stronie internetowej firmy - link tutaj.

Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczania, jakie parametry uwzględnić? - radzi Perfeximźródło i zdjęcie: Perfexim

Firma powiązana:

PERFEXIM

Telefon 61 830 20 17
www.nexeline.pl, www.perfexim.com.pl
biuro@perfexim.com.pl

PERFEXIM