Porady

Innowacyjne techniki kotwienia w praktyce - radzi ekspert Hilti

12.08.2015

Firma Hilti zorganizowała oficjalny pokaz jedynego na rynku, kompleksowego systemu bezpiecznego kotwiena - Hilti SafeSet. Gwarantuje on podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia dla wykonawców na budowie. Stanowi dodatkowo pomocne rozwiązanie dla projektantów. Z systemem SafeSet można było się też zapoznać w ramach indywidualnych testów.

Wraz z wprowadzeniem na polski rynek nowych rozwiązań w technice kotwienia, w tym innowacyjnego systemu – SafeSet, firma Hilti zorganizowała oficjalny pokaz rozwiązań przeznaczonych na polski rynek. Pokaz poświęcony nowoczesnym technikom kotwienia odbył się w salonie Hilti Center w Warszawie. Prowadził go ekspert w tej dziedzinie – Marcin Wojtowicz.

W trakcie pokazu ekspert Hilti omówił najczęstsze problemy związane z techniką kotwienia, które są spotykane na polskich budowach. Wśród nich znajduje się niewłaściwe czyszczenie otworu czy sposób aplikowania masy iniekcyjnej, co w efekcie przekłada się bezpośrednio na jego gorszą trwałość, stabilność i nośność mocowania. Pokaz został zilustrowany na przykładach konkurencyjnych rozwiązań w porównaniu z ograniczającymi do minimum ryzyko popełnienia błędu technologiami Hilti. System Hilti SafeSet gwarantuje jednocześnie bezpieczeństwo pracy jak i jej efektów, w tym dużej wytrzymałości na obciążenia.

Niedopatrzenia, błędy, brak uwagi mają niestety miejsce na wielu placach budowy. Skutki mogą różne, od konieczności dodatkowej pracy i naniesienia kosztownych poprawek, po ryzyko stworzenia konstrukcji, która nie spełni wymagań technicznych i całkowite fiasko przyszłego projektu. Mając na względzie te problemy, stworzyliśmy system Hilti SafeSet, który jest bardzo prosty w użyciu, a co najważniejsze pozwala wykluczyć błędy montażowe, takie jak np. niedostateczne oczyszczenie wierconego otworu, które ma kluczowy wpływ na jakość wykonanego połączenia, przez co wszyscy uczestnicy procesu kotwienia mają pewność, że zaprojektowane zamocowanie prętów gwintowanych lub prętów zbrojeniowych uzyska wymaganą nośność – mówi Marcin Wojtowicz, Kierownik Hilti ds. Produktów – Technika Kotwienia.

Technologia może być stosowana w przypadku systemów żywic iniekcyjnych Hilti HIT-HY 200, HIT RE-500, HIT RE-500-SD, HIT HY 270 oraz pierwszej w 100% przyjaznej dla środowiska naturalnego żywicy iniekcyjnej Hilti HIT-CT1. W skład każdego zestawu SafeSet wchodzi: pięć wymienionych żywic, pręt kotwiący, który jako jedyny na świecie nie wymaga uprzedniego czyszczenia otworów ze względu na unikalną geometrię rdzenia, oraz unikalne wiertła, których konstrukcja umożliwia jednoczesne wiercenie i odsysanie zwiercin przy robotach prowadzonych w podłożu betonowym. System SafeSet może być wykorzystywany zarówno do kotwienia w betonie, jak również w podłożach murowych.

Rozwiązanie można było przetestować własnoręcznie na specjalnych betonowych blokach, gdzie eksperci Hilti krok po kroku tłumaczyli proces kotwienia i objaśniali zasady korzystania z nowych technologii Hilti.

Dodatkowo w ramach pokazu firma Hilti zaprezentowała wprowadzone już na polski rynek portfolio iniekcyjnych kotew chemicznych przeznaczonych do szerokiego zakresu aplikacji. W śród nich znajdują się:

  • System iniekcyjny HIT-HY 200-A z prętem kotwiącym HIT-Z – bezpieczne rozwiązanie do betonu spękanego,
  • System iniekcyjny HIT-HY 200-A z prętem kotwiącym HIT-V – gwarancja najwyższego przenoszonego obciążenia w betonie z zastosowaniem standardowych prętów gwintowanych,
  • System iniekcyjny HIT-HY 270 z prętem kotwiącym HIT-V oraz tuleją siatkową HIT-SC – dedykowane rozwiązanie dla ścian murowych,
  • System iniekcyjny HIT-HY 170 z prętem kotwiącym HIT-V oraz tuleją siatkową HIT-SC – zastosowanie uniwersalne do różnych rodzajów podłoża.

źródło i zdjęcia: HILTI