Porady

HG POLSKA: Czyszczenie i pielęgnacja płytek ceramicznych - gresu

07.08.2015

Rozróżniamy kilka rodzajów gresu: gres szkliwiony, gres polerowany, gres techniczny i gres dwuwarstwowy (na przykład Lapato), składający się z dwóch warstw, gdzie na pierwszej stworzono wzór, a druga, wierzchnia, stanowi warstwę ochronną.

Gresy szkliwione, tak jak inne płytki ceramiczne glazurowane, są naturalnie odporne na brud. Dlatego takie płytki jest łatwo utrzymać w czystości. Natomiast do zastosowania na podłogach mogą okazać się zbyt śliskie. Wiele gresów technicznych jest impregnowanych fabrycznie ponieważ stosuje się je w pomieszczeniach o dużych powierzchniach - sklepy, urzędy itp.

Fabryka, niezależnie od rodzaju płytek, często zabezpiecza je na czas transportu, nakładając na ich powierzchnię różnego rodzaju sztuczne woski. Tę woskową powłokę należy zmyć po zakończeniu montażu płytek, już po założeniu fug. Płytki nieszkliwione lub niezabezpieczone fabrycznie należy, po zakończeniu całego procesu montażu i po dokładnym umyciu całej powierzchni płytek, zaimpregnować w celu ochrony przed wnikaniem brudu w ich pory.

Gres polerowany z uwagi na swoją specyfikę wymaga szczególnego traktowania oraz wysokiej kultury technicznej ze strony wykonawców. Płytki gresowe powinny być klejone specjalnie przeznaczonymi do tego celu klejami. Po przyklejeniu płytek resztki kleju oraz osad z cementu zmywamy z powierzchni stosując HG środek do usuwania cementu, białego nalotu oraz zapraw klejowych. Pozwalamy wyschnąć klejom przez 5-7 dni. Po tym okresie możemy przystąpić do "fugowania". Do spoinowania powinno wybrać się masy spoinowe (fugi) o najmniej kontrastowych kolorach i odcieniach stosunku do koloru gresu.

Uwaga: nie zalecamy nakładania warstw ochronnych przed spoinowaniem. Jest to nadal tzw. etap prac brudnych (zapylenie pomieszczeń, brudne ręce wykonawców itp.) i większość zabrudzeń zostałaby "utrwalona" na powierzchni pozostając pod warstwą ochronną.

Specjalne techniki nakładania zapraw spoinowych eliminują konieczność ochrony powierzchni gresu polerowanego przed spoinowaniem. Resztki zaprawy spoinowej usuwamy z powierzchni płytek używając preparatu HG środek do usuwania zapraw spoinowych. Ten preparat usunie tylko resztki fugi z płytki i nie uszkodzi samej spoiny. Po upływie około 7. dni możemy przystąpić do przygotowania całej powierzchni do zabezpieczenia przed brudem – nałożeniem warstwy ochronnej.

Większość gresów występujących na rynku ma powierzchnie zabezpieczane "fabrycznie" do celów transportowych. To zabezpieczenie w jakimś stopniu chroni płytki w czasie całego montażu aż do zakończenia fugowania. Na koniec montażu należy zmyć resztki tej powłoki stosując preparat HG super zmywacz lub HG zmywacz. Po zastosowaniu tych preparatów należy kilkakrotnie przemyć całą powierzchnię czystą wodą.

Gresy nieszkliwione, a zwłaszcza gresy polerowane mają dość duże pory, w które będzie wnikał brud. Dlatego po zakończeniu montażu należy takie powierzchnie zabezpieczyć impregnatem. Jednym z dedykowanych do tego celu preparatów jest HG ochrona przed plamami, który wnika w pory, co zabezpieczy przed przywieraniem brudu ale nie zmieni wyglądu płytki.

Do nakładania preparatu stosujemy wałki filcowe/lakiernicze puste w środku, z powłoką z tkaniny o średniej nasiąkliwości i mechatej fakturze. Wałek powinien być pół suchy, nie może z niego kapać. Stanowczo odradza się stosowanie wałków "gąbkowych". Na koniec polerujemy całą powierzchnię suchą szmatą flanelową.

Kolejność działania w przypadku szkliwionej ceramiki lub płytek tzw. dwu zasypowych nie odbiega od opisanych powyżej. Ponieważ szkliwo jest naturalnym materiałem zabezpieczającym, powierzchnie szkliwione nie wymagają  żadnych dodatkowych warstw ochronnych. Natomiast możemy nałożyć warstwę ochronną na samą spoinę, żeby zachowała swój kolor i nie chłonęła brudu oraz wilgoci. Po dokładnym wyschnięciu spoin, co zwykle trwa od 7 do 14 dni, możemy wykonać zabieg impregnacji spoin przy użyciu preparatu HG super ochrona fug podłogowych i ściennych. W przypadku zabrudzenia brzegów płytek impregnatem do spoin, usuwamy go z tych miejsc stosując preparat HG odplamiacz. Impregnacja spoin jest jednorazowym zabiegiem niewymagającym powtórzenia.

Do bieżącego czyszczenia i pielęgnacji powierzchni z gresu zaleca się doskonały preparat HG płytki polerowane połysk bez smug. Jest to doskonały środek o dużej wydajności, który można stosować zarówno do mycia ręcznego, jak i maszynowego.

Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcia: HG Polska