Porady

Jak to się robi, czyli od pomysłu do wdrożenia prezentuje firma KOSPEL

28.07.2015

Firma KOSPEL stale dba o rozwój technologiczny produktów. Dzięki inwestycjom w nowoczesny park maszynowy - narzędziownię i automaty produkcyjne - wszystkie produkty oraz większość podzespołów wykonuje we własnym zakresie.

Jak to się robi, czyli od pomysłu do wdrożenia prezentuje firma KOSPELPierwszy reportaż prezentuje fazy od pomysłu - do wdrożenia:

Jak to się robi, czyli od pomysłu do wdrożenia prezentuje firma KOSPEL1. Proces tworzenia produktu wymaga zaangażowania pracy wielu działów. Dział Marketingu oraz Handlowcy zbierają opinie z rynku i od użytkowników. Analizowane są w szczególności uwagi krytyczne pozwalające zmodernizować urządzenia oraz opinie nt. potrzeb i trendów rynkowych umożliwiające rozwój nowego asortymentu. KOSPEL posiada własną pracownię graficzną, w której opracowuje nowe linie wzornicze, odpowiadające wymaganiom estetycznym i ergonomicznym przyszłych klientów.

2. Dział Konstrukcyjny na podstawie zebranych informacji, wykorzystując specjalistyczną wiedzę inżynierów oraz najnowsze systemy CAD opracowuje projekty zmian lub wdrożenia nowych urządzeń. Tutaj powstają projekty form i narzędzi oraz oprogramowanie umożliwiające ich wykonanie na automatach.

Jak to się robi, czyli od pomysłu do wdrożenia prezentuje firma KOSPEL3. Obecnie większość produktów wyposażona jest w mniej lub bardziej rozbudowane elektroniczne układy sterujące. Grupa elektroników i programistów opracowuje podzespoły elektroniczne na potrzeby urządzeń marki KOSPEL, a także na zlecenie zewnętrznych firm.

Jak to się robi, czyli od pomysłu do wdrożenia prezentuje firma KOSPEL4. Skonstruowane urządzenie musi przejść cały cykl badań, które przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych oraz w warunkach "polowych" u użytkowników, którzy zgodzili się na przetestowanie nowych rozwiązań.

5. Po zakończeniu fazy projektowania i testowania konieczne jest wykonanie wszystkich narzędzi potrzebnych do produkcji. Elektrodrążarka drutowa korzystając z przygotowanego wcześniej oprogramowania wycina zadane kształty.

6. Niektóre elementy muszą zostać precyzyjnie wyfrezowane.

7. Narzędzia wykonywane są między innymi za pomocą sterowanej numerycznie frezarki CNC.

8. Jeden z etapów przygotowania formy wtryskowej.

9. Szlifowanie jednego z narzędzi.

10. Za pomocą elektrodrążarki drutowej można wyciąć w kawałku stali nawet najbardziej skomplikowane kształty.

11. Elektrodrążarka wgłębna przy pomocy stworzonej wcześniej elektrody jest w stanie wydrążyć otwór o skomplikowanym kształcie nawet w dużym bloku stali narzędziowej.

Jak to się robi, czyli od pomysłu do wdrożenia prezentuje firma KOSPEL12. Ostatecznie dla uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, wydrążona wcześniej forma wtryskowa musi zostać wypolerowana ręcznie.

13. Po przygotowaniu wszystkich narzędzi oraz opracowaniu pełnej technologii, nowy produkt można wdrożyć do produkcji.

Jak to się robi, czyli od pomysłu do wdrożenia prezentuje firma KOSPELW cyklu reportaży "Jak to się robi?" - link do strony tutaj.

źródło i zdjęcia: KOSPEL

Firma powiązana:

Kospel

Telefon 94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
www.kospel.pl
info@kospel.pl

Kospel