Porady

Florian Centrum: Jakie zabiegi warto wykonywać, aby przedłużyć bezawaryjne funkcjonowanie dachu?

24.06.2015

Józef Serek Specjalista d/s Kontroli Jakości i Reklamacji Florian Centrum S.A. radzi: Jakość stalowego pokrycia dachowego, profesjonalny montaż i prawidłowa konserwacja to podstawowe elementy, które mają wpływ na bezawaryjne użytkowanie dachu. Dach jest najbardziej
wyeksponowanym elementem każdej budowli i bezpośrednio poddawany jest działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Nawet materiały wykonane z najlepszej jakości surowców po latach użytkowania mogą stracić swoje walory estetyczne i użytkowe. Istotne jest aby przynajmniej raz w roku dokonywać
przeglądu pokrycia dachowego w celu usunięcia zabrudzeń z powierzchni, które nie zostały oczyszczone w sposób naturalny i naprawienia drobnych usterek.

Natomiast szczegółowe kontrole należy przeprowadzać co pięć lat w celu utrzymania optymalnego wyglądu oraz trwałości blachy. Z upływem lat parametry techniczne materiału, z którego został wykonany dach w jakimś stopniu mogą ulec zmianie.

W zależności od rodzaju blachy i przyczyny przeprowadzenia naprawy (utrata intensywności koloru, rdza itp.) należy odpowiednio przygotować powierzchnię do przeprowadzenia konserwacji. Podłoże do malowania powinno być dokładnie umyte, suche, pozbawione rdzy, kurzu i zatłuszczeń.

Należy więc zmatowić powłokę malarską papierem ściernym lub wodą z piaskiem pod ciśnieniem. Zardzewiałe powierzchnie oczyścić szczotką drucianą lub papierem ściernym. Bardzo ważnym elementem jest usunięcie z rynien i rur odpływowych wszelkich zatorów.

Niedrożne systemy rynnowe prowadzą do problemów z oblodzeniem i korozją. Aby zagwarantować optymalny stan dachu, każdą usterkę należy natychmiast usunąć, dzięki czemu dach będzie służył przez długie lata.

źródło i zdjęcie: Florian Centrum

Firma powiązana:

Florian Centrum S.A.

Telefon Sekretariat + 48 24 355 14 55, Dział sprzedaży + 48 24 355 14 63 do 65
www.floriancentrum.com.pl
sekretariat@floriancentrum.com.pl, handlowy@floriancentrum.com.pl, zamowienia@floriancentrum.com.pl

Florian Centrum S.A.